Сарајево - Комитет Савјета Европе за борбу против прања новца и финансирања тероризма (Манивал) оставио је БиХ рок да до половине априла усвоји измјене и допуне Кривичног закона у дијелу који се односи на финансирање тероризма, па макар и кроз амандмане.
На обавезе БиХ, како не би завршила на црној листи, указао је и генерални секретар Савјета Европе Торбјорн Јагланд у писму које је упутио предсједавајућем Предсједништва БиХ Младену Иванићу, а које би ове седмице требало да разматра Комисија за спољне послове Представничког дома Парламента БиХ.
Јагланд је подсјетио да је Манивал половином децембра прошле године оцијенио да је БиХ остварила одређени напредак, али и да је потребно дефинисати адекватне казне за финансирање тероризма у оквиру Кривичног закона БиХ. Јагланд је навео да у Манивалу влада забринутост због времена које је потребно за усвајање допуна тог закона, али да им је прихватљиво и усвајање амандмана који се односе на финансирање тероризма.
- Ако не буде могуће усвојити допуне закона прије априла, било би важно да буду усвојени барем амандмани - навео је Јангланд и позвао власти у БиХ да засучу рукаве.
Подсјетио је да ће биро Манивала, ако не буде напретка, бити приморан тада да направи идући корак.
- То значи покретање процедуре да се БиХ стави на листу држава високог ризика, што би могло да има озбиљне посљедице за финансијски и економски систем, а то би довело у питање функционисање већег броја привредних субјеката - наведено је у писму и појашњено да то значи и додатне контроле свих финансијских трансакција из БиХ и у њу.
Дом народа Парламента БиХ раније је по хитном поступку усвојио Закон о спречавању прања новца и финансирања терористичких активности, који је био један од два услова да Манивал не стави БиХ на црну листу.
Измјене Кривичног закона, као други услов, нису прошле због негодовања из Републике Српске, јер су у предложеној верзији оне ишле у смјеру преноса надлежности.
Досадашњи предсједавајући Заједничке комисије за одбрану и безбједност Душанка Мајкић је казала да су представници из Републике Српске успјели да докажу представницима Манивала да нису потребне измјене цијелог закона.
- Показало се да није нужно оно што су поручивали из Сарајева, већ само да треба допунити измјене које се односе на борбу против тероризма, односно појачати те законске одредбе - рекла је Мајкићева и додала да се то може "елегантно" ријешити.
- Треба неколико амандмана на постојећи закон додати и тиме задовољити захтјеве Манивала - закључила је Мајкићева.
Коначни извјештај о напретку Манивал би требало да заврши до септембра ове године.
Делегација
БиХ су у Манивалу годинама заступали Самир Омерхоџић из Агенције за осигурање БиХ, Санела Латић из Министарства правде БиХ и Борислав Чворо из Државне агенције за истраге и заштиту БиХ.
Душанка Мајкић је у више наврата тврдила да је делегација нелегална, а сада истиче да се о овом питању у што скорије вријеме морају огласити надлежне институције.
Ведрана Кулага
Везани чланак:
- Мајкић: Манивал недовољно информисан
- Поједине партије из ФБиХ хтјеле да обезбиједе оно што им не припада
- Посланици у ПС БиХ о закону о прању новца
- Мајкић: Нема преноса надлежностиМајкић: Нема преноса надлежности
- Српска мора да се пита када доносе одлуке које се и на њу односе
- Мајкић: Нема преноса надлежности
- Представници Српске против закона о прању новца