Посланик у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ Шефик Џаферовић (СДА) казао је Агенцији Фена да мисли да посљедње упозорење Манивала (Комитет експерата Савјета Европе за борбу против прања новца) треба схватити врло озбиљно, почевши од Савјета министара БиХ, па онда даље, свих осталих институција у БиХ.

“Савјет министара БиХ мора хитно да реагује, да поново размотри приједлог закона о спречавању прања новца и финансирања терористичких активности, да га усагласи са свим субјектима унутар БиХ и да га достави Парламентарној скупштини БиХ на усвајање по хитном поступку ако је икако могуће, што је прије могуће, како држава не би дошла у ситуацију да оде на „црну листу“, односно да финансијске трансакције из БиХ и у БиХ буду означене сумњивим трансакцијама, што би било погубно за бх. економију”, казао је Џаферовић.

Савјет министара БиХ је крајем прошле седмице разматрало ситуацију због неусвајања закона о спречавању прања новца и финансирања терористичких активности у свјетлу могућег објављивања јавног саопштења о неусклађености БиХ и негативних посљедица за грађане и институције. Савјет министара БиХ исказало је опредијељеност да се закон о спречавању прања новца и финансирања тероризма поново што прије стави у парламентарну процедуру.

Такође, крајем прошле седмице Комитет експерата Савјета Европе за борбу против прања новца – Манивал одлучио је да за два мјесеца пролонгира доношење одлуке о Босни и Херцеговини.

За раније утврђени приједлог закона о спречавању прања новца и финансирања терористичких активности обустављена је законодавна процедура у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ, јер је надлежна парламентарна комисија два пута дала негативно мишљење о предложеном закону. Чланови комисије из Републике Српске били су против принципа предложеног закона.

Посланик у Представничком дому ПС БиХ Душанка Мајкић (СНСД) је казала Фени да је то искључива надлежност Републике Српске те да имају најбоље резултате на том плану.

“Имали смо недавно конференцију у Бањој Луци на регионалном нивоу гдје је полиција Републике Српске похваљења у рјешавању питања проблема који настају као посљедица прања новца”, казала је Мајкић.

Дакле, додала је, једино МУП Републике Српске има право да говори о томе, „јер има конкретне резултате“.

“Нећемо то избацивати из надлежности Републике Српске ”, казала је Мајкић.

По њеним ријечима, Савјет министара БиХ треба да изабере прво групу нову која ради на том плану и да се договоре корак по корак.

“Не можете правити закон који се односи на Републику Српску, а да притом девет страна амандмана, не прихватите ништа од тога. Ми смо рекли како се може доћи до закона, не преносом надлежности.

Ми смо рекли тачно шта закон треба да садржи. Нисте ништа послушали, нема закона, кад правите у уском кругу људи”, казала је Мајкић.

Не зна шта се може од тога на нивоу БиХ дефинисати, „али нећемо да из Републике Српске се одузме оно што је наша надлежност“.

“Ми само не дамо да се та наша надлежност укине, а како ће се овдје договорити Федерација и шта ће од тога имати Савјет министара БиХ, то треба да се сједне и да се договори. Очито је ствар недговорена. То је неко своју сирову визију претворио у један документ који је за нас неприхватљив. Они треба да сједну и да се договоре”, казала је Мајкић.

parlament-bih

ФЕНА

e-max.it: your social media marketing partner