САРАЈЕВО - Заједничка комисија за одбрану и безбједност Парламентарне скупштине БиХ није данас подржала принципе Приједлога закона о спречавању прања новца и финансирању терористичких активности, против којих су гласали присутни представници Републике Српске - Душанка Мајкић и Сташа Кошарац.
У расправи о закону, који је у парламентарну процедуру упутио Савјет министара БиХ, Мајкићева, која је и предсједавајућа Комисије за одбрану и безбједност, истакла је да је Влада Републике Српске обавијестила Министарство безбједности БиХ да није сагласна са предложеним законом.
"Министарство безбједности БиХ није схватилио да ништа не може донијети што није резултат заједничког договора", констатовала је Мајкићева, наводећи да ово министарство предложеним рјешењима преузима на себе додатне надлежности према којима би доносило подзаконске акте и додатна упутства за провођење закона.
Мајкићева је упозорила да у Манивал комитету, тијелу Савјета Европе које се бави праћењем борбе против прања новца и финансирања тероризма у земљама чланицама Савјета, у име БиХ нелегално сједе три представника, које нико није изабрао и за које се не зна кога представљају.
"Због тога Република Српска на сједнице Манивал комитета о свом трошку шаље своје представнике", додала је Мајкићева.
И други присутни представник из Републике Српске у Комисији Сташа Кошарац указао је на проблем међународног представљања БиХ у разним комитетима и асоцијацијама, констатујући да мало ко зна како су они изабрани.
Не оспоравајући важност доношења закона о спречавању прања новца и финансирања терористичких активности, Кошарац је нагласио да је за то неопходан консензус.
"Реалност је да владе два етитета треба да дају своје мишљење. Ако нису испоштоване њихове примједбе, а Савјет министара није испоштовао примједбе Републике Српске, сви смо у проблему", додао је Кошарац.
Став представника странака из Федерације БиХ био је да предложени закон треба подржати и да постојеће проблеме треба премостити у амандманској фази.
Представљајући Приједлог закона о спречавању прања новца и финансирања терористичких активности, замјеник министра безбједности БиХ Младен Ћавар истакао је да је доношење овог закона обавеза БиХ базирана на извјештају Манивал комитета, која је требало да буде извршена до октобра 2012. године.
Према његовим ријечима, било би добро да Приједлог закона о спречавању прања новца и финансирања терористичких активности буде усвојен до 24. фебруара, када у посјету БиХ долази висока делегација Манивал комитета.
Он је упозорио да у случају неусвајања закона БиХ пријети опасност стављања на сиву, а потом и црну листу, односно опасност јавног саопштавања о неусклађености државе.
Помоћник министра безбједности БиХ Вјекослав Вуковић објаснио је да је ријеч о закону превентивног, а не репресивног карактера, те изразио увјерење да се приједлози рјешења, које је овом министарству доставила Република Српска, могу у закон уградити у амандманској фази.
Савјет министара БиХ утврдио је Приједлог закона о спречавању прања новца и финансирања терористичких активности, којим се ова област усклађује са стандардима ЕУ.
Предложеним законом дефише се и улога Финансијско-обавјештајног одјељења Агенције за истраге и заштиту БиХ /Сипа/, као централне јединице која прима, сакупља, евидентира, анализира, истражује и просљеђује резултате анализе у овој области.
Рјешењима садржаним у приједлогу закона уводи се обавеза нотара да Финансијско-обавјештајном одјељењу Сипе достави податке за сваки овјерени купопродајни уговор о промету некретнина, чија вриједност износи 30.000 КМ или више.
Заједничка комисија за одбрану и безбједност једногласно је подржала принципе Приједлога закона о измјенама и допунама Закона о граничној контроли, којима се овај закон усклађује са прописима ЕУ у овој области.
Мајкићева је изразила противљење одредби по којој се Граничној полицији БиХ даје у надлежност регулисање питања јавног реда и мира, што је искључива надлежност ентитетских министарстава унутрашњих послова.
Она је најавила да ће подршка представника Републике Српске у Парламентарној скупштини БиХ овом законском приједлогу бити условљена брисањем чланова којима се наведене надлежности дају Граничнној полицији БиХ.
Срна