САРАЈЕВО- Република Српска није против доношења закона о борби против прања новца и спречавања финансирања терористичких активности, већ жели да учествује у његовој изради и да се уваже њени ставови, изјавила је данас Срни предсједавајућа Заједничке комисије за одбрану и безбједност Парламентарне скупштине БиХ Душанка Мајкић.
"Ми смо свјесни да се та област мора уредити, али хоћемо да кажемо свој став, да наши експерти, који знају пуно о томе, дају свој пуни допринос у изради закона", истакла је Мајкићева, која је посланик СНСД-а у Представничком дому.
Она је додала да Република Српска хоће да се пита када се, на било ком нивоу, доносе одлуке које се односе и на Српску. "Без тога - то је експлицитан став - нема проласка ниједног закона за који нисмо дали допринос у складу са својим могућностима и потребама", поручила је Мајкићева.
Говорећи о Приједлогу закона о спречавању прања новца и финансирања терористичких активности, који је урадило Министарство безбједности БиХ, Мајкићева је рекла да Република Српска не може дати сагласност ако највећи дио њених примједаба није уважен.
"Министарство унутрашњих послова Српске, које има експерта за ову област, на документу од девет страница доставило је примједбе на предложени закон. Укључивањем тих примједаба закон би добио легитимитет и проводљивост", нагласила је Мајкићева.
Она је упозорила да предложени закон не рјешава стварне проблеме на терену, због чега је МУП Републике Српске тражио заједничке састанке на којима би били сви проблеми размотрени и усаглашени ставови.
"Међутим, Министарство безбједности БиХ наставља своју традицију да законе прави у уском кругу људи и то законе који треба да се односе на све - оба ентитета и Брчко дистрикт, не питајући при том да ли оно што је понуђено као закон најбоље рјешење", констатовала је Мајкићева.
Она је незадовољна што се у предложеном закону упућује на одредбе Кривичног закона БиХ када је ријеч о појмовима терориста, тероризам и прање новца.
"Кривични закон ту је потпуно неодређен", нагласила је Мајкићева, напомињући да не постоји ни усклађеност са кључним документима за дефинисање дјела прања новца - Варшавском и Палермо конвенцијом. Истичући да је аргументе противљења Српске предложеном закону пренијела представницима Манивал комитета Савјета Европе, који су недавно боравили у БиХ, Мајкићева је поново указала на проблем заступања БиХ у овом комитету.
"БиХ у Манивал комитету заступају некомпетентни људе за које се не зна ко их је именовао", упозорила је Мајкићева.
Према њеним ријечима, о проблематичном квалитету кадрова који заступају БиХ у Манивал комитету свједочи примјер првог предсједника делегације БиХ у овом тијелу Савјета Европе који је суспендован у Агенцији за истраге и заштиту /Сипа/ због злоупотребе положаја.
"Учествовао је у изради акционог плана за спречавање прања новца и финансирање терористичких активности, а ухапшен је по налогу Тужилаштва БиХ јер је осумњиченима дојављивао да ће бити претресени. Он је замијењен новим представником, иако ниједна мериторна институција БиХ није потврдила то именовање", нагласила је Мајкићева.
Она је подсјетила да је Предсједништво, због хаоса који влада у представљању БиХ у разним организацијама и институцијама у иностранству, донијело одлуку да без сагласности Предсједништва више нико не може бити постављен у делегацију БиХ, те да је потребно извршити ревизију свих досадашњих постављења.
Неименовани извор из Делегације ЕУ у БиХ рекао је за сарајевске медије да би неусвајање закона о спречавању прања новца и финансирања терористичких активности БиХ могло сврстати у исту категорију земаља са Ираном и Сјеверном Корејом.
Представници Српске у Комисији за одбрану и безбједност парламента БиХ већ су се једном успротивили усвајању предложеног закона у овом облику.
Приједлог закона о спречавању прања новца и финансирања терористичких активности поново ће се у уторак, 11. марта, наћи пред члановима Комисије за одбрану и безбједност, а на дневном је реду и сједнице Представничког дома 13. марта.
Манивал комитет Савјета Европе процјењује усклађеност земаља чланица са релевантним међународним стандардима за борбу против прања новца и финансирања тероризма у области правне праксе, финансијског система и унутрашњих послова.
Срна