САРАЈЕВО - Фирма БГТ из Томиславграда, чији ранији уговор о набавци горива са Министарством одбране (МО) БиХ истражује Агенција за истраге и заштиту БиХ (СИПА), жалила се на нови поступак набавке такође горива за потребе овог министарства, а који је тежак 2,6 милиона марака.
МО је недавно са компанијом "ХИФА Петрол" склопио уговор о једногодишњој набавци горива, а из ове институције потврђују да су овај поступак пратили приговори. "Тачно је да су поднесени приговори од стране фирми ''Green oil'' д.о.о. Сарајево и БГТ д.о.о. Томиславград. Приговор од стране БГТ Томиславград је дјеломично усвојен", кажу у МО БиХ.
Још прије годину Миленко Шего, главни државни ревизор, доставио је СИПА доказе о кршењу прописа и процедура у случају уговора МО БиХ и фирме БГТ из 2012. године. Како су медији тада извијестили, спорно је око 300.000 КМ, колико је наводно украдено на гориву.
Главни ревизор је навео да је МО БиХ уговором о купопродаји од 28. фебруара 2012. године с предузећем БТГ д.о.о. из Томиславграда договорио испоруку 530.000 литара горива. То је упола мање него што је предвиђено новим уговором.
Из СИПА су "Независним" потврдили да су раније од Уреда за ревизију институција БиХ "запримили информацију о могућим неправилностима приликом набавке горива за потребе МО БиХ од фирме БТГ д.о.о. из Томиславграда, о чему је обавијештено и Тужилаштво БиХ".
"Полицијски службеници СИПА, сходно упутама поступајућег тужиоца, предузимају мјере и радње из своје надлежности на утврђивању чињеница у вези са злоупотребама с напријед наведеним. Будући да су истражне радње у току, молимо да се за све друге информације обратите Тужилаштву БиХ које је једино овлаштено за уступање истих", казали су из СИПА.
Иако смо из Тужилаштва БиХ на одговор чекали пет дана, на крају нам је одговорено да "Тужитељство БиХ не може давати никакав коментар на наведени упит".
Душанка Мајкић, предсједавајућа Заједничке комисије за одбрану и безбједност Парламентарне скупштине БиХ, вјерује да би и нова набавка горива могла да буде спорна.
"С обзиром на то да и у прошлом случају није било никакве санкције, то је очито могући мотив да се обави слична набавка", рекла је она. Додала је да је свака набавка горива у МО БиХ "случај за себе".
"Тај ранији спорни уговор је урађен тако што су закључене цијене за један период и тада није вршена набавка, а онда кад је гориво поскупјело почела је комплетна набавка", истакла је она, нагласивши да у Тужилаштву БиХ постоји велики број предмета који се воде против МО БиХ, али да ниједан још није завршен.
Поручила је да у МО БиХ има превише проблема.
"Ја више немам повјерења да ће се било шта санкционисати у МО јер су прошле истраге показале да их Тужилаштво БиХ заправо мотивише да тако раде", закључила је Мајкићева.
Цијене
Из МО кажу да је уговором са "ХИФА Петролом" договорена куповина горива по цијенама нижим за 0,23 до 0,32 по литри, у зависности од врсте горива у односу на тржишну малопродајну цијену.
Независне