САРАЈЕВО - Уопштени закључци Савјета министара о протестима од 7. фебруара, када је запаљена зграда Предсједништва БиХ, показују да међу министрима није било консензуса ко је у безбједносном систему одговоран за пропусте, тврди предсједавајућа Комисије за одбрану и безбједност парламента БиХ Душанка Мајкић.
"Зато не вјерујем да и Парламентарна скупштина БиХ може након оваквих закључака Савјета министара усвојити конкретније закључке, који ће дати одговор на питање како заштитити институције", рекла је данас Мајкићева, коментаришући закључке тематске сједнице Савјета министара, на којој је, прије два дана, након вишечасовне расправе, закључено да је "безбједносна ситуација веома сложена и деликатна, те захтијева максималан ангажман свих релевантних фактора".
Неки руководиоци полицијских агенција, који су присуствовали дијелу сједнице Савјета министара, незванично су потврдили да расправа министара о насилним протестима грађана није била нимало конструктивна јер је сведена "на предизборну причу".
Мајкићева сматра да изостанак реакције безбједносних агенција у заштити институција БиХ, односно Предсједништва БиХ, није узрокован лошим законским оквиром, него неспособношћу руководиоца тих агенција.
И њен замјеник, Шефик Џаферовић, каже да постоје и законски и институционални оквир да се заштити имовина и институције БиХ. "Јасно је да је безбједносни систем потпуно заказао и зато ћемо инсистирати да у парламенту, кад добијемо закључке Савјета министара, утврдимо ко је одговоран што институције БиХ нису биле заштићене", рекао је он, истакавши да је Заједничка комисија за одбрану и безбједност требало да одржи сједницу због паљења зграде Предсједништва БиХ.
Мајкићева је истакла да је сједница Комисије непотребна јер би опет били усвојени закључци које не би подржала оба дома парламента БиХ. "Бошњаци су у Представничком дому гласали против закључака Комисије након прошлогодишње блокаде институција", рекла је она.
Независне