Власт ће на крају бити формирана онако како је могуће, а не онако како желе одређене политичке партије. Сви смо очекивали да ће, на бази субјективног мишљења и искуства са прошлих општих избора, то много брже и рационалније бити договарано. Лоша искуства која носимо, када смо практично изгубили четири године, нису нам помогла да будемо рационални и ова питања ријешимо у корист свих грађана ове земље, упозорила је у разговору за Вијести.ба Душанка Мајкић, посланик СНСД-а у Пармаленту БиХ.

ВИЈЕСТИ.БА: Лидери СДА и ХДЗ БиХ састали су се у Мостару. Фокус разговора био је на формирању власти у кантонима и ентитетима, није пуно било говора о нивоу БиХ. Јесте ли очекивали овакав исход и каква су ваша очекивања када је у питању формирање власти на БХ нивоу?

МАЈКИЋ: Морам признати прилично суморна. Власт ће на крају бити формирана онако како је могуће а не онако како желе одређене политичке партије. Сви смо очекивали да ће, на бази субјективног мишљења и искуства с прошлих општих избора, то много брже и рационалније бити договарано. Мислила сам да се неће поновити ситуација коју је направио СДП БиХ када је бирао ко је мањи Хрват, а већи Бошњак међу Хрватима. Нисмо ништа научили из претходног периода. Лоша искуства која носимо, када смо практично изгубили четири године, нису нам помогла да будемо рационални и ова питања ријешимо у корист свих грађана ове земље. Очекујем да ће се агонија наставити и да ће земља ући у неизвјесност која ће престати када СДА, као странка са највише гласова, буде реална и направи власт онако како је и било замишљено на почетку. Да се формира одоздо према горе.

ВИЈЕСТИ.БА: Састанак у Мостару и јесте на неки начин усмјерио процес у правцу о коме говорите. Очекујете ли да ће СНСД, са партнерима, успјети окупити већину од 42 гласа у Народној Скупштини Републике Српске?

МАЈКИЋ: СНСД на томе озбиљно ради. Завршили смо математички дио и сада су друге ствари на столу. 24. новембра је конститутивна сједница и тада ћемо изабрати руководство Народне скупштине. Предсједник Републике Српске ће поднијети екпозе и изабрати делегате за Дом народа ПС БиХ, те оставити рок од 30 дана за избор кабинета у Влади Српске. До нове године ћемо завршити сав посао који је у вези са конституисањем власти у Републици Српској.

ВИЈЕСТИ.БА: Је ли боље имати симетричну власт на свим нивоима или може функционисати и асиметрична? Питам вас ово због могућности да Савез за промјене буде дио власти на нивоу БиХ, а СНСД на нивоу Републике Српске.

МАЈКИЋ: Такво искуство смо имали у мандату иза нас. СНСД је пробао и ту варијанту. Били смо на власти у Републици Српској, а на нивоу БиХ смо пробали бити са СДС-ом. Видјели смо и шта је то значило из аспекта хрватских странака изабраних по вољи СДП БиХ. То није могуће. Јасно је то на примјеру нас из Републике Српске у институцијама БиХ. Све проблеме који су били на ентитетском нивоу СДС је преносио у Савјет министара и ПС БиХ. Половина мандата претворила се у причу како је у Републици Српској треба нешто ријешити. То нису биле приче за овај ниво власти. Мислим да то захтјева рационалност, озбиљност и одговорност, јер ће све странке које су у прилици формирати васт ће за двије године поново бити на тесту. Овакво одуговлачење и бирање мањег зла одвешће нас поново у неизвјесност у којој је БиХ већ годинама.

ВИЈЕСТИ.БА: У јучерашњем интервјуу за Вијести.ба, потпредсједник ПДП Бранислав Бореновић је истакао да ће СНСД бити са шест посланика у Парламенту БиХ одлична опозиција, те да ће властима помоћи да још боље раде на ономе за што су се опредјелили потписивањем Сарајевског споразума. Како гледате на ова предвиђања?

МАЈКИЋ: Бореновић нема капацитет у ПС БиХ. Не желим га уопште коментарисати. Да је то рекао неко из СДС-а, са више посланика у том тијелу, то бих разумјела. Али те минорне странке, којима се дала шанса зато што су биле у групи са већим, заиста не желим коментарисати. Њима је једино стало до тога да дођу на било какву позицију. Ја о томе не говорим, ја говорим о власти која би требала функционисати онако како предвиђа Дејтонски мировни споразум.

ВИЈЕСТИ.БА. Генерално, каква је ваша оцјена споразума који су потписале СДА, ДФ и Савез за промјене?

МАЈКИЋ: Не могу да прихватим да највећа и најтежа политичка питања нису питања која се ставе на сто и о њима се разговара. Није СНСД бојкотовао рјешавање тих питања зато што нам се тако хтјело, него зато што је или било супротно Дејтонском споразуму или није било спремности, нарочито Бошњака, да се таква питања отворе. Као посланик сам постављала питања Савјету министара и Предсјендиштву БиХ, шта за БиХ значи улазак у НАТО? Колико то кошта? Шта се добија на економском и политичком плану? Шта за ОС БиХ значи достизање НАТО стандарда и да то све буде основ за расправу којој би присуствовали и чланови Предсједништва БиХ и Савјета министара и посланици у Парламенту. Одговор никада нисам добила. Питање је и зашто нам требају оволике Оружане снаге? Бошњаци нису прихватали да се отвори то питање. Шта ће нам 10 000 војника ако поједу 90 одсто буџета?! Десет одсто остаје за све остало. Треба покренути рационализацију или барем разговор на ту тему. Гомила је непотребних институција које БиХ, гдје људи само сједе, добијају плату и ништа не раде. Има сувише запуштених ствари које треба поправити. Потребна нам је само политичка нестабилност и да се тај број удупла. Све што је СНСД говорио су рационалне ствари, без којих овој земљи нема напријед.

ВИЈЕСТИ.БА: Након што је Савез за промјене потписао споразум са СДА и ДФ, из СНСД долазиле су информације да је СДС потписао многе ствари о којима се није могло ни сањати у Републици Српској. Шта сматрате неприхватљивим по Републику Српску у овом споразуму?

МАЈКИЋ: Одмах да рашчистимо, за нас је неприхватљиво све оно што нема основ у Дејтонском споразуму. Никада до сада ни у једној врсти преговора није се причало о теми да министарство образовања буде на нивоу БиХ. То је као зјеница ока. То је као да дате неком ко зна гдје да вам прави програм о језику и култури властитог народа. То никад нећемо прихватити.

Питање пољопривреде - када смо прихватили механизам координације, који је, тако да кажем, власништво СНСД, ми смо га осмислили и предложили. Не бисмо имали ове проблеме и није битно да ли је пољопривреда на нивоу ентитета или државе, али не можете донијети одлуку, јер је антиуставно поставити министарство пољопривреде на нивоу БиХ.

Питање војне имовине - Бошњаци су увијек, осим на почетку када је основано, водили Министарство одбране БиХ. Министри који су водили то министарство нису испунили основне ствари које су предуслов за књижење те имовине. Чуди ме Бакир Изетбеговић коме није јасно да се књижење војне имовине не може извршити на основу наредбе, него треба донијети закон о томе. Закон подразумијева многе ствари. Имовина и власништво су сувише озбиљне ствари да би се по нечијем налогу могле радити. Правобранилаштво ради на основу закона, а не на основу нечијег налога.

Лицемјерно је ријешити питање војне имовине као предуслов за НАТО, а оставити отворено питање државне имовине, која је предуслов за затварање ОХР-а. Државну и војну имовину треба ријеити истовремено. Ми знамо да Бошњацима одговара да ОХР остане у БиХ, јер је навијачки окренут. Нама не одговара да идемо у НАТО, а Сарајево инсистира на томе. Хајде да видимо шта је средина између тога. То је ствар која је за дискусију, расправу, разговор, а не да се постави питање прихватити или не. СНСД то није могао прихватити.

Питање координације - 70 одсто приоритета европског партнерства рјешава се на нивоу ентитета. Ентитети имају највећи задатак у томе. Ако ми све договоримо, ако регулишемо тијела која ће свој посао добро радити, зашто је битно да Савјет министара мора бити искључиво надлежно за рјешавање европских приоритета? Не мора бити. Они који нису спремни да се договарају, постављају оквире да се или изађе из уставне надлежности или да се то направи тако компликовано, да људи који не сједе дуже у парламанту не знају о чему се ради. Мислим да потписници нису били упознати са стварима које су веома болне и проблематичне, и на крају, што је најважније, нису остварили.

ВИЈЕСТИ.БА: Шта очекујете од новог члана Предсједништва БиХ из РС Младена Иванића?

МАЈКИЋ: Морам признати да не знам шта бих вам одговорила. Он се почео понашати на начин који није предвиђен, тачније покушава се понашати као да је предсједник Републике Српске који предлаже мандатара. Покушао је ту надлежност Републике Српске пребацити на ниво БиХ. Предсједништво ће формално предлагати, али се унапријед зна да ће то бити Бошњак још му само требају рећи који. Морам признати да нисам оптимиста. Накарадна спољна политика коју смо водили до сада добиће коначно своју завршницу. Кад почне мијењати људе по дипломатским представништвима, биће то нечувен скандал. Мислим да свима недостаје много више пажње и одговорности према онима који су их бирали.

ВИЈЕСТИ.БА: У наредне четити године поново ћете бити посланик у Парламенту БиХ. На чему ћете инсистирати?

МАЈКИЋ: Позната су моја залагања, крајње коректно и врло рационално. Никада нисам заступала нешто што нисам могла да одбраним. Никада нисам ништа хтјела по сваку цијену и никада ништа што би било у корист само мом народу а на штету других.

Наставићу крајње рационалан, одговоран и озбиљан приступ. Како год да се заврши формирање власти, ја ћу радити на исти начин, јер вјерујем да ће само такав приступ дати укупан ефекат за све.

Разговарала: Невена Шаренац

e-max.it: your social media marketing partner