БАЊАЛУКА - Као ни у већини других ствари, БиХ се не може усагласити ни у вези са слављењем заједничких празника, па ће тако и ове године петак бити нерадни дан за становнике Републике Српске, а ФБиХ ће славити нешто касније - 25. новембра.
Наиме, као што је већини наших грађана познато, Република Српска слави 21. новембар јер је то годишњица потписивања Дејтонског споразума, а у ФБиХ славе 25. новембар као дан засједања Земаљског антифашистичког вијећа народног ослобођења БиХ 25. новембра 1943. године у Мркоњић Граду.
Душанка Мајкић, посланик СНСД-а у парламенту БиХ, појашњава да се на овом примјеру види колико је размимоилажење између представника три народа у БиХ у односу на то како виде БиХ.
"Српски народ сматра да је Дејтон омогућио признавање Републике Српске и одређен вид њене независности. Представници бошњачког народа све вријеме сматрају да је Дејтон привремено рјешење до рјешења 'један грађанин, један глас' и то је њихов национални циљ. Хрвати сматрају да је Дејтонски споразум неправедан јер сматрају да не уважава конститутивност свих народа и доводи их у неравноправан положај. И то је основни проблем - не постоји жеља да се о овим осјетљивим темама расправља на отворен начин", сматра Мајкићева.
Према њеном мишљењу, жеља бошњачког народа да слави датуме из бивше Југославије показује њихова настојања да повежу празнике из бивше БиХ са садашњом.
"Они који су највише учинили да бивша Југославија постоји, они славе њен празник само због тога да би показали да БиХ има континуитет и ни због чег другог. Види се колико је њихово лицемјерство и колико политику у БиХ тумачи коме како одговара", истакла је она.
Са друге стране, Шефик Џаферовић, потпредсједник СДА, сматра да сви они који не желе славити 25. новембар као дан државности БиХ показују да не поштују Дејтонски споразум који славе. "Ако хоћемо да поштујемо Дејтонски споразум, онда је обавеза да је 25. новембар празник на цијелом територију БиХ на основу континуитета БиХ, закона и њених прописа све док институције БиХ не одлуче другачије.
Ја бих волио да постдејтонска БиХ што прије донесе закон о државним празницима и да се тај закон уреди, али док се то не уради 25. новембар остаје као празник", рекао је Џаферовић, који сматра да је то питање уређено чланом 1 Анекса 4 Дејтонског мировног споразума, који је уједно и Устав БиХ, у којем се говори да БиХ има континуитет претходне БиХ.
"Није спорно да је Дејтонски споразум значајан датум за БиХ, али хоће ли бити државни празник зависи од Парламентарне скупштине. Није питање има ли или нема дана државности 25. новембра, питање је да ли неко поштује или не поштује Дејтон", сматра он.
Иначе, када су у питању међународне институције које имају канцеларије у Бањалуци, Делегација ЕУ и Канцеларија Амбасаде САД ће, како незванично сазнајемо, затворити своје канцеларије у Бањалуци.
За Мисију ОЕБС-а то ће бити уобичајени радни дан.
ДЕЈАН ШАЈИНОВИЋ