Високи судски и тужилачки савјет (ВСТС) БиХ затражио је од Суда и Тужилаштва БиХ да унаприједе рад на предметима ратних злочина, корупције и привредног и организованог криминала.
Савјет је овај закључак донио након сједнице одржане прошле седмице, а на којој су разматрани извјештаји о раду за 2013. годину, које су поднијели предсједник Суда БиХ Медџида Кресо и главни тужилац Тужилаштва БиХ Горан Салиховић.
- Презентовани извјештаји, с обзиром на квалитативне и квантитативне показатеље, могу се сматрати задовољавајућим - наведено је у извјештају са сједнице ВСТС-а.
Међутим, додаје се да је у областима ратних злочина, корупције, привредног и организованог криминала потребно унаприједити рад Суда и Тужилаштва БиХ с обзиром на велики број неријешених предмета.
Анализа стања предмета у Тужилаштву БиХ, који се односе на корупцију и организовани криминал, показала је да и када буду наређене истраге, многе бивају обустављене, а поједине се воде и по десет година. У анализи је наведено да су Тужилаштву од 2003. до 2014. године за коруптивна кривична дјела пријављено 1.153 лица, а да је за чак 293 донесена наредба о неспровођену истраге, док је неријешено остало 75 пријава против 262 особе међу којима су и оне из 2007. и 2009. године. За организовани криминал је у истом периоду Тужилаштву БиХ пријављено 2.995 особа. За 224 лица донесене су наредбе о неспровођену истраге, а неријешене су остале пријаве против 750 лица међу којима је најстарија из 2007. године.
Када су у питању предмети ратних злочина у којима су познати починиоци кривичног дјела, Тужилаштво је лани водило истрагу против 1.090 лица, али је за 935 истрага остала неријешена. Поједине истраге датирају још из периода од 2004. до 2008. године. Што се тиче предмета у којима је непознат починилац ратног злочина, тужиоци су радили на 490 таквих предмета и ријешили свега десет с тим да су три пренесена у регистар познатих починилаца, а за два је наређено неспровођење истраге. Према подацима ОЕБС-а, постоји 1.315 неријешених предмета ратних злочина, а од 2004. до 2013. године осуђено је 235 особа за ратне злочине.
Посланик СНСД-а у Парламенту БиХ Душанка Мајкић рекла је да је добро што је ВСТС коначно добио извјештај предсједника Суда БиХ Медџиде Кресо и главног тужиоца Горана Салиховића, који су годинама уназад одбијали да положе рачуне.
- Међутим, какви су ти извјештаји у јавности се не зна, као ни то да ли су успјели да се договоре у вези са међусобним сукобима који свако мало излазе у јавност - истакла је Мајкићева.
Она је упитала шта значи извјештај за који се прво каже да је добар, па задовољавајући, а онда да је потребно унаприједити рад институција.
- Та прича је направљена за јавност, а стварне и објективне околности које владају у правосуђу БиХ нико није спреман јавно саопштити. На свим пољима је неопходно унаприједити рад Суда и Тужилаштва БиХ - нагласила је Мајкићева.
Свјетлана Шурлан