Како вријеме од протеклих избора буде одмицало, јачаће подршка грађана СНСД-у. Показаће се истинитост многих наших ставова везаних за потребу сталног "бдења" над одбраном интереса Републике Српске, каже у интервјуу за "Нови печат" Душанка Мајкић, посланик Савеза независних социјалдемократа у Парламенту БиХ.
Пита се ко би могао и помислити, да би Српској демократској странци, као политичкој партији, која је учествовала у стварању Републике Српске, сада могла припасти улога издаје српских националних интереса.
- То не говоримо само ми у СНСД-у, то говоре оснивачи Српске демократске странке, а све гласније и народ. Савез независних социјалдемократа је у Сарајеву свих протеклих година бранио насртаје на институције Републике Српске и покушаје стварања унитарне Босне и Херцеговине по мјери само једног, бошњачког народа - истиче Мајкићева.
Каже да ће борба на том плану трајати и у будућности, колико год буде зависила од њихових одлука и гласова, те да у то нико не треба да сумња.
НОВИ ПЕЧАТ: Да се сада, након потписивања споразума у Сарајеву, одржавају избори у Републици Српској, како би прошли СДС, ПДП и НДП у односу на 12. октобар?
МАЈКИЋ: Пратим ових дана изјаве људи, путем различитих електронских медија. Страх за Републику Српску је очигледан. Чак и СДС-ови поштоваоци покушавају да то разумију као - "није такав сав СДС, то је Босићево дјело", али очигледно је неодобравање народа садашњим дјеловањем коалиције за промјене. Интересантна је изјава Реуфа Бајровића, који је најбоље описао значај коалиције СДА, ДФ, СДС, ПДП и НДП. Он каже: "Да није било Грађанске коалиције "1.март", која је омогућила стварање коалиције "Домовина", не би било ни коалиције СДА, ДФ и Савеза за промјене." Зар то не говори довољно у шта се Савез за промјене упустио?
НОВИ ПЕЧАТ: Можете ли појаснити?
МАЈКИЋ: Дакле, како каже Бајровић, није важно само умањити утицај Милорада Додика, него и бржим кретањем Босне и Херцеговине према НАТО савезу умањити и утицај руског предсједника, Владимира Путина.
Величину и домет националне издаје савеза за урушавање Републике Српске, прецизно ће измјерити вријеме и она ће ући у анале свих српских издаја. Већ на наредним локалним изборима, грађани ће јасно рећи свој став о овом Савезу. Без обзира да ли успјели формирати власт на нивоу Босне и Херцеговине или не, они су јасно показали да им ништа није свето. То им Република Српска никада неће заборавити. Овим су сами себи потписали пресуду.
НОВИ ПЕЧАТ: Шта је и ко скривао у изборној кампањи?
МАЈКИЋ: Знам да СНСД није ништа скривао. О свему смо гласно говорили и стално упозоравали. Нарочито о опасностима које стоје пред Републиком Српском. Знали смо да је циљ Савеза за промјене власт и то је разумљиво, али нисмо знали да је то власт по сваку цијену, по цијену издаје и нестанка Републике. Сада је свима све јасно, све маске су пале. Постали су партнери са странкама, чији политички програм подразумијева борбу за укидање Српске, одузимање њених надлежности, унитарну државу, која представља пријетњу и Србима и Хрватима.
Савез за промјене није преговарао са Странком демократске акције и Демократском фронтом, они су дотрчали да потпишу све што се од њих тражи, без икаквог преговарања. Па ко би то још урадио?
Сигурна сам да ће о томе морати понешто објаснити свом чланству, а нарочито грађанима, који су им дали глас, али не и право на издају. Зато свакодневно покушавају да се "ваде" на конференцијама за медије, објашњавајући нешто што се апсолутно не може објаснити.
НОВИ ПЕЧАТ: Ви сте изричити у ставу да ће, уколико власт у Босни и Херцеговини формира Савез за промјене, Република Српска бити угрожена?
МАЈКИЋ: СНСД се труди да на све начине објасни шта значи и одакле долази та угроженост. Када слушате лидере Савеза за промјене, имате утисак да нико од њих није ни прочитао потписани споразум.
Зар уставну структуру Републике Српске не би угрозило формирање два министарства на нивоу БиХ, од којих је једно министарство образовања? Зар би питање српског језика и укупно питање образовања ставили у руке Странке демократске акције и Демократске фронте, односно Бакира Изетбеговића и Жељка Комшића?
НОВИ ПЕЧАТ: Које су још ствари спорне?
МАЈКИЋ: Зар није угрожавање интереса Републике Српске пристанак, да поред неуставних правосудних институција, као што су Суд и Тужилаштво Босне и Херцеговине формирају и апелациони суд?
Неправедно, неодговорно и неефикасно правосуђе обогатити новом институцијом БиХ и ставити у руке овој коалицији. Како је то могуће, требали би да објасне. Такође, они су прихватили да се књижи само војна имовина, због НАТО интеграција, али не рекоше ни ријеч, зашто испустише државну имовину, која је услов за одлазак ОХР-а.
Истина, Бошњаци желе да ОХР заувијек остане ту, али није ваљда да то и СДС, ПДП и НДП желе? Коначно, прихватише јачање централне власти у Сарајеву, задужене за процес европских интеграција на рачун ентитета, иако је познато да се 70 одсто обавеза из европског партнерства односи на ентитете. И гдје је крај том прихватању, тек остаје да видимо. Својим потписом рекли су све што су имали о заштити интереса Републике Српске у Сарајеву. О томе више немају шта рећи, а да им се вјерује.
НОВИ ПЕЧАТ: Колико ће на крају Републику Српску коштати коалициони споразум између СДА, ДФ, СДС, ПДП, НДП?
МАЈКИЋ: Много, ако успију да га реализују у стварности. Али, у овом тренутку то је посве неизвјесно. ХДЗ би им свима могао покварити рачуницу у ФБиХ, гдје држе контролни пакет на нивоу пет жупанија. Нема ни једног нивоа власти без ХДЗ-а. Комично је како ПДП и НДП, с обзиром на њихов изборни капацитет, призивају ХДЗ да приступи коалицији. Међутим, Драган Човић се не обазире на те позиве, јер искључити ХДЗ БиХ, који је добио највећу подршку хрватских бирача није могуће. Очито је да БиХ путује у неизвјесну будућност. Цех за то - платиће опет грађани.
НОВИ ПЕЧАТ: Шта је СНСД договорио са лидером ХДЗ-а, Драганом Човићем?
МАЈКИЋ: Савез независних социјалдемократа је са Хрватском демократском заједницом договорио принципе за формирање власти, који полазе од тога да се власт формира по вертикали са истим партнерима на свим нивоима. Тиме би било омогућено заједничко дјеловање и рад на питањима о којима је могуће постићи консензус.
Очито да је СДА, након разговора са ДФ-ом, одустала од тог принципа, јер су схватили да уласком у коалицију са Савезом за промјене могу добити више него што би то могли добити од СНСД-а и ХДЗ-а.
Али, биће занимљиво сачекати како ће то даље ићи.
НОВИ ПЕЧАТ: Коалиција СНСД-ДНС-СП има сигурна 42 потписа посланика, док опозиција, како је предсједник Додик рекао - шири тај јавни дискурс лажи, како они имају неку већину са 36 и да то представља више него 42, а сад се показује да немају чак ни тих 36?!
МАЈКИЋ: СНСД ради свој посао на успостављању власти у Српској. Прво конституисање Народне скупштине Републике Српске, потом Владе. Не обазиремо се на оно што ради и говори бивша и будућа опозиција.
НОВИ ПЕЧАТ: Која је улога страног фактора у Босни и Херцеговини?
МАЈКИЋ: Странци су били стално на страни опозиције. Они су им на све начине помагали. Невјероватно је колико су се представници међународне заједнице инволвирали у изборни процес, изван сваког дипломатског реда и пристојности.
Никада нисмо раније чули, да се не само дипломате, већ и поједини војни аташеи политички мијешају у предизборну кампању. Али, то говори о БиХ, коју не поштују ни њени политичари, ни њени грађани, па онда и стране дипломате могу да се тако понашају. Коначно, узалуд су навијали. СНСД је опет побиједио, иако им то, посве сам сигурна, није по вољи. Знају они какав је борац Милорад Додик и његов СНСД.
Бојана МИЛАКОВИЋ