Душанка Мајкић, посланик у Парламентарној скупштини Босне и Херцеговине из Савеза независних социјалдемократа (СНСД), у интервјуу говори о новом приступу ЕУ према БиХ, посјети бившег високог представника Педија Ешдауна Сарајеву, Дејтонском мировном споразуму, опозицији у Републици Српској, те најављеним протестима незадовољних бораца у Бањалуци.

Н.Ш.: Европски комесар за проширење Штефан Филе изјавио је да ће се нова стратегија ЕУ према БиХ водити у три правца: јачање привредних реформи, брже провођење већ одобрених пројеката које ЕУ финансира са 350 милиона евра, те реформа правосуђа и борба против корупције. Шта конкретно очекујете од новог приступа?

МАЈКИЋ: То је добар знак да ЕУ мијења свој приступ према БиХ. Увидјели су да провођење пресуде "Сејдић - Финци" иде јако лоше, те да су зауставили све даље реформе и помогли да земља иде дубље у агонију. ЕУ је одлучила да промијени начин посматрања прилика у БиХ својим директним ангажовањем у смислу помоћи да БиХ почне да ради на рјешавању стварних проблема. Све то показује да се у политици ЕУ према БиХ нешто мијења.

Добар знак да ће се ЕУ бавити кључним питања као што су реформа правосуђа, стање у привреди, борба против корупције. Био би то знак да ће БиХ имате неке бенефите од тог приступа.

Међутим, нови приступ мора бити и порука домаћим политичарима да постоје ствари које они морају урадити. ЕУ увијек може бити партнер који ће помоћи, али кључне ствари морају урадити они које је народ бирао. Без обзира на добре намјере ЕУ, ако домаћи политичари не схвате тај задатак, нисмо научили лекцију нити смо направили прави посао.

Н.Ш.: Оштро сте осудили изјаве бившег високог представника у БиХ Педија Ешдауна, изречене током посјете Сарајеву. Шта највише замјерате?

МАЈКИЋ: Медији у Федерацији БиХ представили су долазак Ешдауна као неког ко је мериторан у ставовима које износи. Он је дошао као приватно лице на засједање Парламентарне скупштине НАТО-а, јер је закључено да би било добро да се чује шта каже бивши високи представник. Ја не видим ниједан разлог у концепту организације зашто би неко које је некада нешто учинио овдје, и то лоше, овдје, био присутан на таквом скупу.

Дакле, он је говорио као физичко лице и томе не треба придавати велики значај, посебно због тога што га пола земље доживљава као спасиоца, јер је употријебио правно насиље над људима које је бирао народ. Он их је смјењивао без права на то.

Сматрам да није потребно бавити се посебном анализом тога шта је рекао Педи Ешдаун. Мислим да ће његово име остати црно записано у историји БиХ, стога не желим да више коментаришем његове изјаве.

Н.Ш.: Недавно сте изјавили да је за БиХ најбоље да се врати у изворни Дејтонски мировни споразум. Чиме поткрепљујете овај став?

МАЈКИЋ: Удаљили смо се од изворног Дејтона, извршен је значајан пренос надлежности са ентитета на државу, од правосуђа је направљена карикатура, многи људи сматрају да у БиХ не постоји јединствен начин приступа праву и правди. То су разлози због којих су моји ставови такви.

Дејтонски споразум је подразумијевао постојење три министарства на нивоу државе. Да је БиХ остала на таквом нивоу, ентитети су могли међусобно сарађивати, такмичити се ко ће шта боље урадити, да на путу европских интеграција нико ником не смета, те да нешто што је добро у Републици Српској не може да буде лоше у Федерацији БиХ. Дакле, безброј је ствари које могу бити боље, функционалније и ефикасније свима.

Овако, Република Српска с правом сматра није крива ни за једну од ствари које се у овом моменту не извршавају. Зашто се на путу ка ЕУ не може договорити систем координације? Седамдесет посто обавеза према ЕУ је на ентитетима. Ми ћемо таворити, пропадати, нема ЕУ која нама може помоћи ако се ми не можемо договорити.

Код питања пресуде "Сејдић - Финци", невјероватно је да су Бошњаци одлучили да никада не дозволе Хрватима да бирају свог члана Предсједништва БиХ. То је ствар која депримира стање. Такође, шаље поруку и нама шта би било да не постоји Републка Српска, оквир у којој живи и ради српски народ. То је порука да не можемо никада правити било какву ближу заједничку визију, јер је она против наших интереса.

Н.Ш.: Предсједник Народног демократског покрета (НДП) Драган Чавић устврдио је да има поуздане информације да режим Милорада Додика у Републици Српској (РС) неће презати ни од хапшења неких опозиционих представника. Како коментаришете ове наводе?

МАЈКИЋ: Ушли смо у предизборну кампању, која је заиста рано почела. Грађани ће морати истрпити много муке док не дођу избори. Опозиција нема аргумената, али има нападе. Не желим коментарисати такве изјаве. Хапсити некога значи да морају постојати аргументи. На шта би личило када би предсједник Републике хапсио опозицију? Какву би поруку то давало? Ове и сличне изјаве могу служити само да уносе панику у јавност.

Н.Ш.: Незадовољни борци Републике Српске најавили су за сутра протесте у Бањалуци, те, између осталог, поручили да "не тражимо рај, али да нећемо дозволити премијерки Републике Српске да нас води у пакао".

МАЈКИЋ: Видјели смо да постоје политички актери који се крију иза бораца. Премијерка је јасно поручила да ће учинити све што је у њеној могућности да се на адекватан начин ријеше проблеми борачке популације. Сигурна сам да ће се Влада Републике Српске још бавити том темом.

dusanka-majkic

Н.Ш.

e-max.it: your social media marketing partner