Предсједавајућа Заједничке комисије за одбрану и безбједност Парламентарне скупштине БиХ Душанка Мајкић изјавила је данас да је за Републику Српску много важнији одлазак ОХР-а из БиХ, него активирање Акционог плана за чланство у НАТО /МАП/.
"Рјешавање питања имовине веома је једноставно, под условом да то не буде само оно што Бошњаци хоће, јер они инсистирају искључиво на рјешавању војне имовине, како би добили активирање МАП-а. Међутим, јасан је и познат став Републике Српске која, истовремено, заговара и рјешавање питања остале државне имовине, и то као предуслов за одлазак ОХР-а", рекла је Мајкићева новинарима.
Према њеним ријечима, проблем је у томе што бошњачки политичари хоће да ОХР остане, а да МАП буде активиран.
"Нама је много важније да ОХР оде, па макар МАП и не буде активиран", истакла је Мајкићева.
Она се у Сарајеву, у завршном дијелу Роуз-Рот семинара, чија је основна тема "Безбједност и демократизација у југоисточној Европи: Јачање стабилности, промовисање реформи", обратила учесницима и гостима, истичући да се много више пажње мора посветити парламентарном надзору над оружаним снагама, као и крајњем ефекту - изградњи интегритета оружаних снага.
"Мислим да менаџменти министарстава одбране имају проблем да разумију шта је то надлежност комисија за одбрану и безбједност и то је проблем који је посебно евидентан у БиХ, с обзиром на одсуство квалитетне комуникације", рекла је Мајкићева.
Она је навела да сектор одбране и безбједности у БиХ троши више од 50 одсто буџета БиХ.
"Ми парламентарци морамо нашим грађанима да објаснимо како се троши јавни новац, а познато је да се, што је констатовала и ревизија, та средства троше нерационално", рекла је Мајкићева.
При томе, упозорила је она, да ствар буде гора, вишкови оружја и муниције завршавају на мјестима и у земљама гдје не би смјело да завршавају.
Роуз-Рот семинар почео је у уторак, 18. марта, у организацији Парламентарне скупштине НАТО и у сарадњи са Парламентарном скупштином БиХ.
Овом скупу, који је данас окончан након пете сесије посвећене тренутној политичкој ситуацији у Србији и самопроглашеном Косову, присуствовало је око стотину парламентараца из земаља НАТО и придружених чланица, представници институција БиХ, међународне заједнице, невладиног сектора из БиХ и региона, као и афирмисани стручњаци из региона и шире који се баве проблематиком одбране и безбједности у цјелини.
Роуз-Рот програм сарадње са парламентима земаља централне и источне Европе покренули су 1990. године тадашњи предсједник Парламентарне скупштине НАТО, конгресмен Чарли Роуз и сенатор Бил Рот.
Глобални циљ Роуз-Рот иницијативе јесте јачање развоја парламентарне демократије у земљама централне и источне Европе кориштењем Парламентарне скупштине НАТО као средства у међупарламентарној сарадњи и помоћи.