Предсједавајућа Заједничке комисије за одбрану и безбједност БиХ и посланик СНСД у Представничком дому Душанка Мајкић оцијенила је данас да је парламент претјераном толеранцијом довео до неодговорног односа Савјета министара према парламенту и његовим тијелима.

„Министри готово уопште не долазе на комисије, замјеници и помоћници ријетко. Обично долазе чиновници који често не могу дати адекватна објашњења“, истакла је Мајкићева у оквиру расправе о продужетку рока Комисији за одбрану и безбједност за достављање мишљења о Приједлогу закона о спречавању прања новца и финансирања терористичких активности.

Према њеним ријечима, у Комисији се веома пажљиво води рачуна ко, кад и гдје треба да буде присутан како би чланови Комисије добили потребна образложења, посебно када су важни закони у питању.

Она је истакла да јучерашњи прекид сједнице Комисије за одбрану и безбједност због недоласка представника Министарства безбједности као предлагача закона о спречавању прања новца и финасирања терористичких активности, није први.

„Никада нисмо ријешили питање закона о државним службеницима, због чега сада имамо позицију да је сваки државни службеник јачи од парламента и да не може да нам одговара, док ми наспрам себе имамо јавност која ће нам судити, ако не данас, онда на наредним изборима“, упозорила је Мајкићева.

Она је додала да би сједница Комисије била завршена да је постојала озбиљна шанса да се дође до рјешења.

„Као предсједавајућа Комисије нећу дозволити да трчимо за представницима министарства и да их чекамо“, поручила је Мајкићева, оцијенивши да одговорне за јучерашњу ситуацију када Секретаријат Савјета министара није правовремено прослиједио позив Комисије Министарству безбједности, треба санкционисати.

Шефик Џаферовић из СДА не спори потребу да се парламент бави односом који према њему има Савјет министара, али сматра да је јучерашња сједница Комисије могла бити завршена и да је могла бити избјегнута постојећа ситуација.

С овим ставом није се сложио Бериз Белкић из Странке за БиХ, који је, као и Џаферовић, члан Заједничке комисије за одбрану и безбједност.

„Јуче смо послали поруку на коју је ресорни министар /Фахрудин Радончић/ одмах реаговао, најављујући истрагу“, констатовао је Белкић и предложио да се рок за достављање мишљења Комисије продужи за 15 дана, како би овај законски приједлог у фебруару могао бити разматран у Представничком дому.

За продужетак рока заложили су се и посланици из СДП-а БиХ, док је Сенад Шепић из СДА упозорио да има наговјештаја да ће Парламентарна скупштина Савјета Европе тражити објашњење зашто БиХ још није донијела овај закон.

Претходно је обављена расправа о другом по реду негативном извјештају Уставноправне комисије Представничког дома за Приједлог закона о измјени и допуни Закона о кривичном поступку, што практично значи и обустављање процедуре за овај законски приједлог.

Џаферовић, предсједавајући Уставноправне комисије, рекао је да је добро што је Комисија дала негативно мишљење за овај приједлог закона, тврдећи да он одудара од правног система БиХ те правних лијекова прописаних Уставом и законима.

На приједлог српских делегата Крстана Симића и Драгутина Родића Дом народа Парламенарне скупштине БиХ усвојио је Приједлог закона о измјени и допуни Закона о кривичном поступку БиХ којим се омогућава да пред Судом БиХ, у складу са стандардима и праксом коју је успоставио Европски суд за људска права у предмету „Мактоуф и Дамјановић“, буде поновљен поступак за сва правоснажно осуђена лица која до сада нису имала право на овај правни лијек.

parlament-bih

Срна

e-max.it: your social media marketing partner