САРАЈЕВО - Посланик СНСД-а у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ Душанка Мајкић сматра да треба да буде одбачен Приједлог закона о правима жртава тортуре, чији су предлагачи посланици Странке за БиХ Бериз Белкић и Азра Хаџиахметовић.

Мајкићева је, дискутујући о овом питању на сједници Представничког дома, констатовала да је ово трећи покушај доношења тог закона, на чему из сјенке инсистира невладин сектор.

"Република Српска има свој закон о цивилним жртвама рата и прилагођен је финансијским могућностима Српске. Сматрам да овај приједлог не треба прихватити", навела је Мајкићева.

Према њеним ријечима, овај приједлог закона не би прошао ни у федералном парламенту, тим прије јер је "финансијски раскошан" и непроводив. Мајкићева је упозорила да је нерационално и немогуће провести да ентитети исплате 300 КМ за дан проведен у логору, уз право насљеђивања.

Славко Јовичић из СНСД-а сматра да је иницијатива племенита, али да њена реализација мора бити резултат компромиса жртава из реда свих конститутивних народа, због чега неће подржати овај приједлог закона.

Он је истакао да не треба лицитирати са накнадама логорашима, јер су ти људи преживјели огромне патње и несрећу. Јовичић је најавио да ће се заложити за досљедно поштивање Женевске конвенције о људским правима и да ће своју заштиту као логораш потражити на суду у Стразбуру, с циљем заштите људских права и достојанства жртава рата у БиХ, те опроста и помирења међу народима.

Посланик СНСД-а Милица Марковић истакла је да неће подржати понуђени приједлог закона због принципијелних разлога, а поготово зато што сматра да предлагачи желе да се додворе бирачком тијелу, користећи незавидан положај социјално осјетљивих категорија становништва.

Она је увјерена да је овај закон дискриминаторски, непримјењив, површан и да не може проћи покушај да добије статус "лекс специјалис", тим прије јер се предлагачи понашају "крајње демагошки".

Марковићева је позвала посланике да подрже негативан извјештај Заједничке комисије за људска права, права дјетета, младе, имиграцију, избјеглице, азил и етику Парламентарне скупштине БиХ. 

Весна Крстовић-Спремо из ПДП-а поручила је да не треба расправљати о томе колико кошта људска патња. И она сматра да овај закон не треба подржати.

Посланик Странке за БиХ Бериз Белкић појаснио је разлоге због којих је заједно са Азром Хаџиахметовић предложио закон о правима жртава тортуре. Он је замолио посланике да не подрже негативан извјештај надлежне комисије о овом приједлогу закона.

Образлажући Приједлог закона о правима жртава тортуре, Белкић је истакао да је интенција да се овим законским рјешењем на јединствен начин обезбиједи право приступа правди свим жртвама тортуре у БиХ.

Белкић је напоменуо да је овај закон усклађен с међународним конвенцијама о људским правима и да предвиђа јединствену регистрацију свих оних који имају статус жртава тортуре. 

Нермина Ћемаловић из СДП-а БиХ истакла је да је на сједници Комисије подржала принципе тог закона и позвала предлагаче да прецизније појасне трошкове овог закона, за који СДП сматра да је потребан БиХ. Мирсад Ђугум /СББ БиХ/ је одбацио примједбе неких посланика да је овај закон "списак лијепих жеља", истичући да је БиХ дужна да заштити права жртава тортуре. Он је прихватио да приједлог закона није утврђен на најбољи и најпрактичнији начин.

Салко Соколовић из СДА је рекао да његова странка подржава понуђени приједлог, а његов колега Шефик Џаферовић инсистирао је да разговор о овој теми буде настављен у БиХ путем отвореног дијалога. 

И Звонко Јуришић из ХСП-а стао је у одбрану жртава тортуре, подсјећајући да се он раније залагао и за заштиту права политичких затвореника.

Нико Лозанчић из ХДЗ-а БиХ је рекао да поздравља све иницијативе посланика за нова законска рјешења и да мисли да нико од њих у парламенту нема лоших намјера, а поготово их не смије бити када је ријеч о угроженим категоријама грађана.

Азра Хаџиахметовић, један од предлагача закона о правима жртава тортуре, одбацила је критике на рачун Странке за БиХ да се понаша демагошки и да жели да поправи свој политички рејтинг уочи општих избора у БиХ, те позвала посланике да одбију негативан извјештај Комисије.

"Наша намјера је била да помогнемо жртвама тортуре", навела је она.

Бошко Томић из СНСД-а констатовао је да у БиХ има много неправилности према различитим категоријама грађана и да свака слична иницијатива усмјерена ка правима жртава тортуре мора бити припремљена много суптилније, детаљније и опрезније.

parlamentarci

СРНА

e-max.it: your social media marketing partner