Српски посланици у Парламенту БиХ, пре свега они из СНСД-а и СДС-а, показали су јединство на последњој седници парламента, једногласно обарајући неколико предложених закона па чак и закон о противминском деловању БиХ, који је предложио министар цивилних послова БиХ и функционер СНСД-а Средоје Новић!

Спорни закон у последње време је заокупио велику пажњу, а у јавности се увелико спекулисало да поједини посланици због личних интереса отворено лобирају за његово обарање.

Супротстављени табори

Посланички клуб СНСД-а био је жестоко подељен по питању закона о противминском деловању, а супротстављене таборе су предводили на једној страни први посланик ове странке у Парламенту БиХ Драго Калабић, који се залагао за рушење спорног закона, а на другој Душанка Мајкић, која је заговарала његово усвајање.

Ни у СДС-у до последњег гласања нису били јединствени, јер су три посланика ове странке са лидером Младеном Босићем на челу били суздржани приликом гласања о закону на првој овогодишњој седници, док је четврти посланик СДС-а Дарко Бабаљ био против закона и заједно са Драгом Калабићем отворено радио на његовом рушењу.

Министар цивилних послова БиХ Средоје Новић каже да није био на скупштинском заседању на којем су посланици из РС једногласно одбацили његов предлог закона, али додаје да поштује став посланика и да не жели да даје оцене о томе зашто су били против.

- Посланици имају право на свој став и ја га поштујем, али не знам разлоге због којих је оборен закон. Министар унутрашњих послова РС Станислав Чађо је послао мишљење да предложени закон не представља пренос надлежности и такав став је отишао према посланицима из РС у Парламенту БиХ, али без обзира на то, поштујем став посланика - каже Новић.

Донатори повлачне ручну?

Он додаје да није надлежан ни за рад Центра за уклањање мина БиХ (БХМАЦ), нити Комисије за деминирање и истиче да је то у надлежности Савета министара БиХ. На питање да ли ће обарање закона потпуно закочити ионако успорен процес деминирања, Новић каже да не жели да буде до те мере ригидан и да тврди да ће деминирање престати, али сматра да ће сигурно утицати на донаторе.

- Сигурно је да ће донатори, када виде како се усвајају и обарају закони на нивоу БиХ, бити строжи и то не само када је реч о деминирању, већ и о неким другим стварима - каже Новић и додаје да не намерава поново да упућује закон у парламентарну процедуру.

С друге стране, његов страначки колега и шеф посланичког клуба СНСД-а Драго Калабић каже да су српски посланици, када је реч о закону о противминском деловању, исказали јединство из више разлога.

- Први разлог је што су две најјаче српске странке на познатом састанку на Јахорини заузеле став да неће подржати формирање нових институција на нивоу БиХ, док год се не испита сврсисходност постојећих агенција и институција, а други разлог је што је Народна скупштина РС оценила да се предложеним законом преносе надлежности.

Изјава посланика СДА Сенада Шепића да је формирање агенције за противминско деловање БиХ, које је предвиђао спорни закон, велики успех СДА и довољан разлог да српски посланици буду против њега - закључује Калабић.

БХМАЦ и Душан Гавран под истрагом?!

Према поузданим сазнањима Пресса РС, Државна агенција за истраге и заштиту БиХ спроводи предистражне радње у вези са пословањем БХМАЦ-а на основу кривичне пријаве коју је против директора ове институције Душана Гаврана упутило неколико власника и директора деминерских фирми и хуманитарних организација које се баве деминирањем.

- Инспектори СИПА су већ узели исказе од неколико власника деминерских фирми, који су у пријави против Гаврана изнели низ оптужби на његов рачун - тврди извор Пресса РС из врха СИПА.

Дарко Момић
e-max.it: your social media marketing partner