Сарајево - Војна складишта у БиХ обавијена су велом тајне и нико поуздано не зна колико се муниције и минско-експлозивних средстава у њима налази и шта ће са тим бити, изјавила је "Гласу Српске" предсједавајући Заједничке комисије за одбрану и безбједност Парламента БиХ Душанка Мајкић.

Она је истакла да Комисија за спровођење поступка рјешавања вишка покретне војне имовине није урадила задатак који јој је дало Министарство одбране БиХ.

- Они су требали предложити шта ће од муниције и минско-експлозивних средстава бити продато, шта ће бити донирано, а шта уништено. Све што су урадили јесте да су направили преглед донације. О томе шта ће бити продато, шта уништено, а нарочито о којим се количинама ради, не знамо скоро ништа. И подаци о количинама муниције и минско-експлозивних средстава које имамо су под знаком питања. Стварно стање у складиштима је непознато, јер се не зна шта је из њих изнесено и којим каналима. То тек треба да буде утврђено у судском процесу који предстоји - каже Мајкићева. Према подацима Министарства одбране БиХ, у складиштима се налазе 25.084 тоне муниције и минско-експлозивних средстава. Вишком је проглашено 17.584, док 7.500 тона спада у перспективну имовину. Према тим подацима, у БиХ се налази пет перспективних, десет неперспективних и два транзитна складишта.

Перспективна складишта су "Габела" у Чапљини, "Крупа" у Хаџићима, "Грабеж" у Бихаћу, "Кула 1" и "Кула 2" у Мркоњић Граду и "Козловац" у Тузли. Неперспективна складишта су "Бачевићи" у Мостару, "Јахорински поток" у Палама, "Узамница" у Вишеграду, "Цар Душан" у Рудом и "Дужи" у Требињу. Исти статус имају и складишта "Даљани" у Доњем Вакуфу, "Драга" у Бусовачи, "Крчмарице" у Бањалуци, "Букова Греда" у Орашју и "Блажуј" у Сарајеву. Транзитна складишта су "Гладна Брда" у Гламочу и "РзОУ МиМЕС/Глоб" у Добоју.

Ти подаци наведени су у извјештају од 30. новембра 2012. године, који је потписао пуковник Дарко Марјановић. Из извјештаја о раду Комисије за спровођење поступка рјешавања вишка покретне војне имовине за период од 1. априла до 30. септембра 2012. године, који је у посједу "Гласа Српске", јасно је, међутим, да су подаци Министарства одбране непоуздани. Иако је било много нетранспарентних делаборација муниције и наоружања, то у извјештају Министарства одбране није поменуто. Због тога је остало непознато колико је наоружања и муниције из којег складишта нестало или делаборисано.

- Уништавање муниције и минско-експлозивних средстава који преостану послије продаје се не реализује, јер процес продаје није ни започео. Уништавање дијела неисправног лаког наоружања и наоружања из програма "Опреми и обучи" такође се не реализује, јер се чека на одобравање упутства за уништавање - стоји у извјештају Комисије за спровођење поступка рјешавања вишка покретне војне имовине.

Душанка Мајкић наглашава да у овом тренутку нико у Министарству одбране не зна стварно стање наоружања, муниције и минско-експлозивних средстава.

- Истина ће бити откривена оног тренутка када оно што је припадало Војсци РС почне да преузима Републичка дирекција за промет наоружања и војне опреме при Влади РС. Републичка дирекција ће продавати ту имовину и секундарне сировине добијене делаборацијом. Она ће то преузимати уз прецизну евиденцију. Тек тада ћемо знати о којим се количинама ради - додаје Мајкићева.

Проблем са евидентирањем ускладиштене муниције и минско-експлозивних средстава разматран је и на стручној радионици у Добоју, коју је организовала Заједничка комисија за одбрану и безбједност Парламента БиХ.

- Препоруке учесника радионице, односно најрелевантнијих фактора из ове области, да се иде на продају и уништавање вишка наоружања, муниције и минско-експлозивних средстава представља рјешење овог огромног проблема. Такође је потврђено власништво над том имовином у омјеру 80 одсто ентитетима, а 20 одсто Министарству одбране БиХ - рекла је Мајкићева.

У препорукама је наведено да министар одбране БиХ упути захтјев владама ентитета, као потписницама споразума из 2008. године, према којем 80 одсто новца од продаје и делаборације покретне војне имовине иде у ентитетске буџете, да именују институцију или правно лице које ће извршити продају у сарадњи са Министарством и Оружаним снагама БиХ.

Приједлози

Интересантно је да је Комисија за спровођење поступка рјешавања вишка покретне војне имовине предложила наставак сарадње са UNDP-ом иако Државна агенција за истраге и заштиту (SIPA) у оквиру велике истраге о шверцу оружја истражује и улогу те организације у мутним пословима.

Комисија је предложила и да буду размотрене могућности ангажовања цивилних капацитета на реализацији процеса рјешавања вишка покретне војне имовине, иако је у цивилном сектору избило неколико афера у вези са уништавањем оружја и муниције.

Горан Маунага
e-max.it: your social media marketing partner