Међу оружјем које је извезено из БиХ налази се и оно које је требало бити уништено, истакла је предсједавајући Заједничке комисије за одбрану и безбједност Парламента БиХ Душанка Мајкић.

Вриједност оружја, војне опреме и производа двојне и посебне намјене које је из БиХ извезено током 2010. године износила је 18,9 милиона евра, а сумњу на легалан извоз баца и чињеница да је домаћа намјенска индустрија уништена, због чега је тешко вјеровати да је могла остварити толики извоз. Мајкићева је рекла да се извјештај Министарства спољне трговине и економских односа БиХ о извозу оружја у 2010. години директно наслања на дио који је разматрала Истражна комисија за провјеру законитости процеса уништавања оружја у периоду од 2006. до 2010. године.

"Овдје се ради о траговима истих малверзација које су се у вези са уништавањем оружја и давањем дозвола за извоз онога што је требало да буде уништено дешавале од 2005. године", рекла је Мајкићева за "Глас Српске".

Она је истакла да подаци из извјештаја о промету оружја јасно говоре да нешто није урађено како треба.

"Овај извјештај показује очигледне трагове да је оружје, које се у евиденцијама водило да је уништено, у ствари извезено", истакла је Мајкићева.

Да се трагови покушавају заметнути, Мајкићева сумња и због пута којим је извјештај прошао кроз Парламент БиХ.

"Доказ да нешто не ваља је и то што је извјештај достављен по захтјеву Заједничке комисије за одбрану и безбједност Парламента БиХ, али га је Колегијум Представничког дома Парламента БиХ на необичан начин дао на разматрање Комисији за спољну трговину и царине која ни на који начин не би требало да се дотиче ових ствари", рекла је Душанка Мајкић.

Она је истакла да је тражила да та грешка буде исправљена, али је њен захтјев одбачен.

"Не знам шта је циљ некоме у Колегијуму, али очигледно не желе да мишљење о извјештају да Заједничка комисија за одбрану и безбједност која једина може мериторно о томе да говори", нагласила је Мајкићева и додала да се очигледно ради на скривању трагова.

Представници Републике Српске годинама упозоравају на нетранспарентност процеса уништавања наоружања, а та упозорења поткријепљена су бројним малверзацијама у тим пословима.

Посљедња од њих био је нестанак 11,5 тона експлозива из вогошћанског "Претиса", на шта је упозорио члан Предсједништва БиХ из Републике Српске Небојша Радмановић. Испоставило се да је експлозив који је требало да буде уништен продат предузећу "Витезит" из Витеза, али за то нико није одговарао.
e-max.it: your social media marketing partner