Из Федерације Босне и Херцеговине убрзавају причу о књижењу и деоби војне имовине. Није реално да војна имовина почне да се дели, јер још нису дефинисани односи између ентитета и Савета министара. ИАКО су лидери шест политичких странака на власти у БиХ, међу којима је била и СДА пре него што ће напустити „шесторку“, потписали Споразум о имплементацији договорених принципа о расподели имовине и Одлуку о располагању непокретном војном имовином, примена ових докумената ће још причекати, порука је из Републике Српске.
Наиме, из Федерације БиХ већ увелико стижу најаве да ће се проблем војне имовине решити у наредна два месеца и да ће почети књижење имовине, али стање на терену је сасвим другачије, поручују из Српске.
Савет министара БиХ и владе Републике Српске и ФБиХ треба такође да потпишу споразум и документа упуте у парламентарну процедуру.
Рајко Васић, генерални секретар СНСД, каже, за „Новости“, да узалуд из Федерације БиХ долазе приче о убрзавању процеса поделе и књижења војне имовине.
- Мислим да није реално да војна имовина почне да се дели, јер још нису дефинисани односи између ентитета и Савета министара по овом питању. Има стотину проблема око преноса ове имовине на Министарство безбедности БиХ. Ту улазимо у проблем који се може односити на смањење територије Републике Српске. Јер, пример војног комплекса Мањача у околини Бањалуке је огроман и ако се он пренесе на коришћење Министарству безбедности БиХ, то би реметило територијални интегритет Републике Српске - истиче Васић.
Он даље каже да се територијалистима из Сарајева очигледно жури, како би БиХ поклопили са НАТО и тако Србију изоловали, односно да одвоје РС и Србију.
С друге стране, Душанка Мајкић, посланик у парламенту БиХ, каже, за „Новости“, да је договорено да се иде на парцелизацију имовине.
- У том смислу треба читаву причу око војне имовине правно и имовински заокружити. Република Српска је ту доста одмакла од ФБиХ. Просто не могу да поверујем да може за два месеца да почне књижење војне имовине. Мислим да је то још далеко - поручила је Мајкићева.
Председник РС Милорад Додик изјавио је раније да је Србија сада неутрална у погледу НАТО интеграција и да РС због тога не сме дозволити војну границу на Дрини између БиХ и Србије.
Додик је тада изјавио да нема ништа против да БиХ покрене Акциони план за чланство у НАТО, за који је услов решење питања војне имовине.
- Постоји политички споразум лидера о томе, а да би то било решено мора се доћи до споразума влада енитета. Наш став је да се не може одвајати војна од остале имовине и да то питање треба у целини решити. Уколико неко жели сегментарно то да решава, онда је угрожен читав процес - поручио је Додик.
С. МИШЉЕНОВИЋ - Новости