БАЊАЛУКА, САРАЈЕВО - БиХ је 65. најмирнија земља свијета по глобалном мировном индексу за 2012. годину, који саставља Институт за економику и мир (ИЕП), са сједиштима у Аустралији и САД.
Списак 158 земаља по глобалном мировном индексу (ГПИ) заснован је на 23 критеријума: стање безбједности у земљи, број убистава, број криминалаца и попуњеност затвора, доступност те увоз и извоз оружја, организовани криминал и тероризам, политичка (не)стабилност, број расељених, актуелни сукоби, те односи са сусједним земљама.
БиХ је у овогодишњем извјештају добила просјечну оцјену 1,9, а што је оцјена већа, стање је лошије - односно јединица показује најбољу, а петица најгору ситуацију.
ајлошије смо прошли по питању насилних демонстрација (просјечна оцјена 4), а добрим је оцијењено стање безбједности у земљи кад су у питању убиства, број затвореника, увоз и извоз оружја...
ајлошије смо прошли по питању насилних демонстрација (просјечна оцјена 4), а добрим је оцијењено стање безбједности у земљи кад су у питању убиства, број затвореника, увоз и извоз оружја...
Милош Шолаја, аналитичар из Бањалуке, каже да 65. мјесто за БиХ међу 158 држава не треба да нас тјеши, већ упозорава.
"То нас упозорава да не завршимо у оној другој групи земаља, а не треба заборавити да смо не тако давних деведесетих година били подручје у које нико не би дошао да живи", казао је Шолаја, додавши да се ипак из угла појединца за БиХ може рећи да је безбједна земља.
"Степен криминала је доста нижи него што је глобални просјек, а и у многим другим стварима се може говорити о стабилности. Међутим, ми ту стабилност немамо пројектовану на дуг рок због унутрашње политичке ситуације. Питање је када ће то да крене у неком негативном правцу јер су институције забављене саме собом, а у случају погоршања глобалне ситуације то може да се одрази и на нас", казао је Шолаја.
Ни Душанка Мајкић, предсједавајућа Заједничке комисије за одбрану и безбједност парламента БиХ, не може да вјерује да се БиХ тако високо котирала на листи најмирнијих земаља свијета.
"Истраживања зависе од тога на којем узорку је анализа рађена и ко је њен аутор. Кад видим који су елементи били употријебљени да би се саставила та листа, онда видим да по много њих БиХ веома лоше стоји, па просто не могу да вјерујем да је добила тако високо мјесто", казала је Мајкићева и додала да не може да повјерује у потпуну тачност и исправност анализе и резултата до којих су дошли институти из Аустралије и Америке, земаља које не познају стање и менталитет у БиХ.
Иначе, извјештај ИЕП-а доноси и занимљиву калкулацију о томе како би само у посљедњих годину дана глобална економија уштедјела невјероватних девет милијарди америчких долара кад би свијет био потпуно мирно мјесто.
С. Вујановић