Сарајево - Вогошћански “Претис” од 2006. до 2010. године није имао потребне дозволе и сагласности да се бави уништавањем муниције и минско-експлозивних средстава.

Наведено је то у налазу инспектора Министарства одбране БиХ који је контролисао уништавање вишка наоружања. Овај налаз на јучерашњој сједници Истражне комисије за уништавање оружја, муниције и минско-експлозивних средстава Парламента БиХ представио је помоћник министра одбране Трпимир Ребац. Предсједавајућа Комисије Душанка Мајкић казала је да је инспектор у налазу навео да није било дефинисано питање надзора над процесом делаборације и уништавања вишка муниције.

- Инспектор је утврдио да није био дефинисан ни третман секундарних сировина, те начин на који се поступало и прометовало насталим секундарним сировинама које су добијене у “Претису” - рекла је Мајкићева.

Додала је да је уништавање оружја методом делаборације у “Претису” вршено без одлуке Предсједништва БиХ, те представника влада ентитета.

- Утврђено је и да нема информација гдје је лоциран експлозив настао делаборацијом и да ли је транспортован или евентуално коришћен као сировина. Оружје је у “Претису” уништавано 2006. године, а меморандум о разумијевању са УНДП-ом потписан је тек годину касније - рекла је Мајкићева.

Она је истакла да нема докумената и уговора на основу којих је УНДП преузео процес уништавања вишка наоружања у БиХ.

- У Министарству одбране тек сада се траже документи који ће пружити информацију и одговор на питање зашто и под којим условима се уопште ушло у тај процес са овом међународном организацијом. Нема одговора ни на питање како се све то одвијало мимо знања и интересовања Министарства одбране БиХ - рекла је Мајкићева.

Комисија је јуче покушала доћи до информације на основу којег документа је Министарство одбране покренуло процес уништавања вишка муниције, оружја и минско-експлозивних средстава, с обзиром на то да нису постојале јасно дефинисане процедуре за уништавање вишка.

- Први уговори који су склопљени између Министарства одбране и УНДП-а не дају одговор на питање на основу чега је УНДП као међународна организација преузео цијели процес уништавања. Нема одговора ни на питање ко је и колико плаћао ове услуге, колико је уништено муниције и наоружања у периоду од 2006. до 2010. године и гдје је оружје завршило - рекла је Мајкићева и додала да ће Државна агенција за истраге и заштиту БиХ послије рада Комисије имати много посла.

“Глас Српске” раније је објавио да је из “Претиса” нестало око 11 тона експлозива добијеног делаборацијом муниције и минско-експлозивних средстава. Касније је утврђено да је експлозив “Претис” неовлашћено продао фирми “Витезит” из Витеза.

Складишта

Мајкићева је истакла да је парламентарна комисија у неколико наврата инсистирала да се изврши попис у складиштима, што је учињено у само три, гдје је евидентиран огроман мањак и вишак средстава.

- Комисија која је вршила попис констатовала је да су објекти у којима се чувају минско-експлозивна средства неадекватни, неусловни, да на неколико складишта прокишњава кров и да складишта немају исправних уређаја за мјерење температуре и влажности ваздуха. Осим тога евидентирано је и присуство великог броја глодара који уништавају амбалажу и угрожавају безбједност људи, јер у сваком моменту може доћи до страшних експлозија - рекла је Мајкићева.

Аутор: Жељка Домазет
e-max.it: your social media marketing partner