Сарајево - Министарство одбране БиХ почетком априла ове године донијело је одлуку о продаји вишка наоружања, чиме је директно прекршило процедуре према којима о томе одлучује Предсједништво БиХ и надлежна комисија, а продају реализују надлежне институције, уколико она буде одобрена. Законом о одбрани БиХ и споразумом између Савјета министара БиХ и ентитетских влада, који је потписан у марту 2008. године, Министарство одбране није надлежно да врши продају вишка војне имовине која је преузета на управљање од ентитетских војски. Продају може да обавља надлежна институција, која је верификована у Министарству спољне трговине и економских односа.

У одлуци о продаји од 2. априла, коју је потписао министар одбране БиХ Мухамед Ибрахимовић, а која је у посједу “Гласа Српске”, наводи се да се њоме регулишу активности Министарства одбране и Оружаних снага БиХ у рјешавању вишка покретне војне имовине.

У одлуци се између осталог наводи и да ће Сектор за набавку и логистику најкасније до 16. априла покренути и процедуре за уништавање вишка малог и лаког наоружања, које се идентификује као нерентабилно за поправку и продају у складу са важећим прописима и процедурама.

Министарство одбране се 9. марта ове године обратило и Министарству правде БиХ за мишљење о продаји вишка покретне војне имовине и секундарних сировина добијених процесом делаборације. Одговорено им је да не могу вршити продају вишка наоружања, војне опреме ни минско-експлозивних средстава, као ни секундарних сировина насталих процесом делаборације.

Предсједавајућа Заједничке комисије за одбрану и безбједност Парламента БиХ Душанка Мајкић рекла је “Гласу Српске” да је циљ ове одлуке Министарства одбране покривање мањка оружја, муниције и минско-експлозивних средстава у војним складиштима.

- Нигдје у свијету оружане снаге се не баве продајом, па тако не могу ни у БиХ. Одлуком коју је донијело Министарство одбране руши се одлука Предсједништва БиХ из маја 2009. године, у којој постоји спецификација од 1.959 ставки наоружања, муниције и минско-експлозивних средстава којом су дефинисане потребе Министарства одбране и вишак. Циљ одлуке министра Ибрахимовића је да се покрију све досадашње манипулације, крађе из складишта, изношење и давање робе комерцијалним капацитетима у БиХ, који су дио извезли, а дио уништили и задржали секундарне сировине као нуспроизводе - навела је Мајкићева.

Истакла је да су закључењем споразума са СAД о коначном уништавању свог вишка муниције, оружја и минско-експлозивних средстава, ствари доведене до тога да више нико никога не може преварити и да је због тога настала драма у Министарству одбране БиХ.

- Цијела група предвођена генералом Мирком Тепшићем настоји да увуче Министарство одбране у провалију са продајом. Генерал Тепшић настоји да покрије малверзације Министарства одбране и због тога хоће да продаје вишак. Aко Министарство одбране БиХ почне продају оружја муниције и минско-експлозивних средстава, то је кривично дјело - рекла је Мајкићева и нагласила да продају оружја, муниције и минско-експлозивних средстава могу да обављају само надлежне фирме које су регистроване у Министарству спољне трговине и економских односа.

Брчко

У одлуци Министарства одбране наведено је и да ће Сектор за политику и планове до 12. марта 2012. године припремити обавјештење Министарству безбједности БиХ, ентитетским владама и влади Брчко дистрикта о могућности донација дијела материјалних средстава са пописа вишка покретне војне имовине. Дакле одлука је донесена ретроактивно.

- И ово указује на још један у низу досадашњих преседана који долазе из Министарства одбране и Заједничког штаба Оружаних снага БиХ. С друге стране настоје и Брчко дистрикт увести у ову причу, а сасвим је јасно да је овај дио БиХ још од 2006. године демилитаризована зона која није у Оружане снаге БиХ унијела никакву непокретну војну имовину. На тај начин дио средстава која припадају РС настоје дати Брчко дистрикту. Одлука је донесена мимо закона, чиме се руши и одлука Предсједништва БиХ - закључила је Мајкићева.

Aутор: Жељка Домазет
e-max.it: your social media marketing partner