Институције БиХ већ двије године су у кризи. Довољно говори податак да су у Савјету министара у прошлој години усвојили само три нова закона. А након више од два мјесеца, напокон би требало да засједа Предсједништво БиХ.
Чланови Предсједништва морају дати свој суд о политичким потезима, који су довели до кризе институција БиХ, поручује предсједавајући Младен Иванић.
Предсједавајући Младен Иванић неће олако прећи преко поступака колеге из Предсједништва Бакира Изетбеговића. Иванић је, каже, спреман да уради свој дио посла да Предсједништво БиХ превазиђе кризу коју је узроковао управо бошњачки члан. Изетбеговић је у Предсједништво, на велика врата, увео паралелизам, инструисао своје амбасадоре, и одлуке у име БиХ доносио у сарајевској Вијећници.
"Не могу прећи преко тога да ми се отвара пошта као да се ништа није десило, не могу прећи преко тога, када се све знало да се у неформалним круговима доносе одлуке у име БиХ. Ја сматрам да су то суштинске ствари.
Сви морају да схвате да је вријеме привилегованих у БиХ прошло.", категоричан је предсједавајући Предсједништва БиХ Младен Иванић.
Ипак, криза у институцијама БиХ, чини се, није од јуче. Привилеговани у институцијама, посланици и министири, према статистици, не раде довољно.
Претпрошле 2015. у Савјету министара утврдили су 29 закона, а у прошлој години свега 18 од планираних 56. Међу тих 18, само 3 су потпуно нова закона, а остало измјене и допуне постојећих.
"И оно што је, рекао бих, додатни проблем је што од тих 18 закона Парламентарна скупштина БиХ је усвојила само осам, неки су одбијени, а неки су остали у процедури", каже Ивица Ћавар из ЦЦИ-ја.
Док из невладиног сектора упозоравају на недостатак закона, посланици кажу да су закони који стижу из Савјета министара пуни грешака.
"Постоји низ мањкавости и док се то поправи та дужина боравка закона у Парламентарној скупштини БиХ је веома дуга, друго закони нису усаглашени са Уставом или нису договорени са ентитетима", напомиње Душанка Мајкић посланик у Представничком дому ПС БиХ.
Парламентарна скупштина БиХ у прошлој години усвојила је 25 закона, али су исто толико и одбили.
Није усвојено чак 10 закона који су стигли из Савјета министара. Занимљиво је да у обје институције већину имају исте политичке партије.