САРАЈЕВО - Закон о осигурању депозита банака у БиХ доноси низ новина, а једна од најинтересантнијих је да банке више неће моћи вишак новца да шаљу у своје централе ван државе.
У Босни и Херцеговини већина банака је приватизована и власници су углавном банке са страном адресом.
"У БиХ је 97 одсто банкарског сектора приватизовано, а већина банака у БиХ 'вишкове' просљеђује банкама мајкама у Аустрији, Италији и другим земљама. Овим законом то ће им бити онемогућено, јер ће све вишкове морати депоновати у БиХ у Фонд за осигурање депозита који ће бити формиран", рекао је Мирсад Исаковић, посланик СББ-а у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ. Осим што је посланик, Исаковић је и финансијски стручњак који истиче да је ово веома важан закон, јер ће додатно заштитити привреднике, али и грађане штедише.
Закон о осигурању депозита у банкама у БиХ један је од пет закона у сету закона о акцизама који ће се у сриједу наћи пред посланицима Представничког дома. Законодавац, Савјет министара БиХ, тврди да је овај закон битна мјера која ће у будућности ублажити потресе у банкарском сектору.
Вјекослав Беванда, министар финансија и трезора БиХ, истиче да је закон усаглашен са ентитетским законима о банкама те да се њиме предвиђа могућност да се послије свих потреса у банкарском сектору може приступити и реконструкцији. Овај закон ће омогућити да привредници, али и штедише, у случају финансијских проблема и "пада" банке, добију велики дио свог новца натраг. Између осталог, у овом закону дефинирани су чланови који одређују услове за кориштење Фонда у који се свакодневно депонују средства банака.
У циљу очувања финансијске стабилности новим законима о банкама предвиђен је резолуциони процес којим се кроз реструктурирање пословања банака помаже стварању самоодрживе банке, а један од извора, новим законом, биће Фонд за осигурање депозита.
Одлуку о употреби средстава доносио би Управни одбор Агенције за осигурање депозита састављен од гувернера Централне банке БиХ и министра финансија и трезора БиХ или лица које они овласте, а по једног бирају ентитетски министри финансија. Чланови Управног одбора могу бити и представници ентитетских агенција за банкарством, али без права гласа.
Међутим, овдје постоји пренос надлежности, јер се ентитетским агенцијама онемогућава право гласа, што ће, према ријечима Душанке Мајкић, посланика СНСДа у Представничком дому БиХ, покушати ријешити подношењем амандмана.
"Предложићу амандмане на овај закон као члан Комисије за финансије и буџет Представничког дома БиХ и покушати дјеловати у том смјеру, а што се тиче самог закона, он се чини добар и прихватљив", казала је Мајкићева.
Закон предвиђа ограничену висину доприноса Фонда за осигурање депозита на 50 одсто циљаног износа Фонда. Управни одбор Агенције, као највиши орган управљања, доноси одлуку о употреби фонда. У случају да Фонд за осигурање депозита претрпи веће губитке него што би претрпио у процесима ликвидације или стечаја, исти остварује право на надокнаду разлике из средстава ванредне премије.
У Савјету министара тврде да су наведена рјешења у складу са директивама ЕУ. Оно што је важно истаћи јесте да се овим законом оснива Агенција за осигурање депозита БиХ. Агенција ће имати сједиште у Бањалуци и филијале у Сарајеву и Бањалуци. Такође, агенција може отворити додатне филијале ако су фискално одрживе. Филијале немају правни статус, нити овлашћења независно од Агенције. Управни одбор Агенције именује директоре свих организационих јединица Агенције.
Основни задаци Агенције биће осигурање прикладних депозита фискалних и правних лица у банкама чланицама у скалду са законом, издавање цертификата о чланству банкама, одузимање, путем суспензије или окончања цертификата о чланству, инвестирање средстава која чине Фонд за осигурање депозита, исплата осигурања у случају престанка рада банке, учешће у реструктурирању банке.
Агенција ће имати право затражити ревизију ради оцјене тачности извјештаја банке. У случају да банка чланица благовремено не достави извјештаје пословања Агенцији или, пак, не уплаћује премије осигурања по доспијећу, не плаћа накнаду за издати цертификат, не плаћа чланарину или, пак, одбије потписати уговор о осигурању депозита, предвиђене су казне у износу од 40.000 до 200.000 КМ.
Зоран Павловић, економски аналитичар, наглашава да су стручњаци Свјетске банке радили на Закону о осигурању депозита у банкама БиХ и да вјерује да је закон направљен да заштити банкарски сектор, али и кориснике.
"Нисам видио закон, морам признати, али вјерујем да се водило рачуна да се избјегне ситуација као што је била са Банком Српске и Бобар банком", казао је Павловић.