У БиХ није било терористичких напада у 2016. години, али тероризам и даље представља велику пријетњу и опасност за земљу, посебно због константне радикализације Бошњака, што директно и економски дестабилизује БиХ.

Наведено је то у мапи ризика од тероризма и политичког насиља за 2017. годину, коју су израдили америчка компанија "Аон", водећа у свијету у области процјене глобалног ризика на пословање компанија и осигурања и истраживачка компанија "Рубини глобал економикс", чије је сједиште у Лондону.

Ризик од тероризма и политичког насиља у БиХ пао је са прошлогодишњег високог на средњи ниво, али ове компаније у свом извјештају наглашавају да је проблем и даље веома озбиљан.

- Око 300 држављана БиХ боре се као припадници терористичких група у Ираку и Сирији, а западне владе и даље упозоравају на терористичке пријетње због радикализације Бошњака у БиХ - истакнуто је у извјештају.

Додато је да је и даље висока опасност од грађанских немира, као и да постоји ризик од политичког насиља.

- Институционални ризици у БиХ су умјерено високи. Власти су слабе и нису у могућности да одговоре на шокове који потресају економију, док пословно окружење остаје рестриктивно - наводи се у анализи.

Додаје се да је БиХ наставила са преговорима за прикључење Европској унији, што би могло да помогне у њеним напорима за остварење реформи и смањење корупције.

- Иако постоји проблем политичког застоја и пођела по етничким основама, ризик од политичког насиља је средњег нивоа - истакнуто је у анализи.

Министар безбједности БиХ Драган Мектић истиче да опасност од тероризма у БиХ није ништа већа него што је то случај у региону и у Европи.

- Никад није било 300 ратника из БиХ у Сирији и Ираку. Сада их тамо има 110 - нагласио је Мектић.

Члан Заједничке комисије Парламента БиХ за одбрану и безбједност Душанка Мајкић каже да је тачно да опасност од тероризма не престаје и да се терористичке пријетње стално повећавају радикализацијом бошњачког становништва.

- Борба против тероризма није на потребном нивоу. Очигледно је да већу опасност од боравка држављана БиХ на ратиштима у Сирији и Ираку представља њихов повратак. Склапају се споразуми о признању кривице са онима који се врате у БиХ. Благе казне терористима дођу као својеврсна амнестија и тај проблем не може бити тако ријешен - каже Мајкићева.

Стручњак за безбједност Предраг Ћеранић истиче да је БиХ одавно високоризична земља кад је ријеч о тероризму и вехабизму, те да је јасно да је могућност терористичког ђеловања у БиХ повећана радикализацијом дијела бошњачког становништва.

- У анализи се наводи податак и о много већем броју држављана БиХ у терористичким организацијама у Сирији и Ираку него што то приказују безбједносне агенције у БиХ. Чињеница је и да они који се са страних ратишта враћају у БиХ нису адекватно кажњени - каже Ћеранић.

Додао је да опасност вреба и од великог броја параџемата, јер на то до сада нема адекватне реакције.

Глас Српске

terorizam

e-max.it: your social media marketing partner