У БиХ још није почела права борба против исламског радикализма, а начин на који се то чини до сада више показује колико ова земља није у стању да изађе на крај са тим проблемом, изјавила је Срни члан Заједничке комисије за одбрану и безбједност парламента БиХ Душанка Мајкић.
Мајкићева истиче да и њемачка штампа често пише о томе да је БиХ један од највећих регрутних центара исламиста у Европи који одлазе на ратишта у Сирију и Ирак.
"Стање у безбједносном сектру у БиХ и колико му грађани могу вјеровати одсликава изјава министра безбједности БиХ Драгана Мектића и његових колега који тврде да немају информацију да се у Сарајеву и Зеници налазе регрутни центри за одлазак на страна ратишта", каже Мајкићева, која је посланик СНСД-а у парламенту БиХ.
Мајкићева је истакла да грађане треба да забрине када тако нешто тврде челни људи безбједносног сектора, којима, како каже, није довољно да различити међународни извори говоре о томе да је стање у БиХ забрињавајуће када је у питању борба против тероризма.
"Драган Мектић и директор Дирекције за координацију полицијских тијела Мирсад Вилић тврде да немају информације о постојању центара и да не постоји могућност да они дјелују јер би их у супротном напали. БиХ има евидентан проблем радикализма, селефизма и насилног екстремизма, а упадљиво је врбовање младих за страна ратишта по чему БиХ, уз самопроглашено Косово, има примат", навела је Мајкићева.
Она указује да постоји реална могућност за терористички напад у БиХ, подсјетивши да је први такав напад изведен још 1997. године у Мостару, након чега су услиједили напади на Полицијску станицу у Бугојну, Тржни центар у Витезу, Амбасаду САД у Сарајеву, Полицијску станицу у Зворнику, те на војнике Оружаних снага у Рајловцу.
"Сви ти напади су имали нешто заједничко, а то је веза са неком од радикалних идеологија. Иако се радикалисти готово свакодневно пребацују преко границе БиХ према Турској и даље на ратишта, они се, гле чуда, не јављају министру Мектићу и безбједносним агенцијама, него то чине тихо, тајно и стално", каже Мајкићева.
Он сматра да су неопходни квалификовани људи да би се БиХ успјешније изборила са проблемом тероризма и радикализма.
"Видимо какво је стање у безбједносном сектору, гдје је важније да су људи политички подобни него да су истински професионалци. Чини се да ће БиХ још дуго тапкати у мјесту, покушавајући да отклони ту пошаст", каже Мајкићева.
Он је упозорила и на проблем повратника са страних ратишта у Сирији, Либији и Ираку.
"Нико не може да претпостави шта ће се догодити када се они врате из једног окружења у којем се данас налазе, те шта се све од њих може очекивати у овако подијељеној земљи и пренапрегнутим националним осјећањима", рекла је Мајкићева.
Она сматра да неспремност БиХ да ефикасно одговори на проблем радикалног исламизма илуструје Мектићева изјава, према којој би, безбједносне агенције БиХ напале њихове регрутне центре када би знале гдје су.
"Да ли то значи да требају грађани да показују и указују на мјеста гдје се регрутују страни борци?", упитала је Мајкићева.
Министар безбједности БиХ Драган Мектић рекао је јуче да надлежне безбједносне институције немају информацију да у околини Сарајева и Зенице постоје регрутни центри за стране борце, као и да у протеклих шест мјесеци није регистрован ниједан одлазак држављана БиХ на страна ратишта.
"Ми немамо информацију да постоје регрутни центри, ни у Сарајеву, нити у Зеници. Да постоје, ми би их, да се изразим војнички, напали", рекао је Мектић.