Буџетска резерва БиХ са 1,4 милиона КМ у овој години, биће повећана на чак 3,4 милиона марака у 2017.
Како сазнајемо у Министарству финансија и трезора, на овај начин институције БиХ желе да буду спремне за непредвиђене ситуације, попут елементарних непогода или за случај потребе евакуације наших држављана из кризних подручја у свету.
-Резерва је у 2016. драстично смањена у односу на раније године, па се на овај начин само враћа на старо – кажу у ресору финансија.
Идуће године, право на располагање текућом буџетском резервом враћа се председавајућем Савета министара БиХ и његовој двојици заменика. Заједно са тројицом чланова Председништва БиХ они ће располагати са укупно 360.000 КМ тзв. интервентне резерве.
Управо тај део резерве је најпроблеметичнији јер се дели на сумњив и полутајан начин, прво по националном, а онда по партијском кључу. Ништа боље није ни са осталом резервом коју дели Савет министара, као институција.
- Додељени појединачни износи можда и нису значајни, али у самом приступу расподеле јавног новца не постоје елементи транспарентности и јавне одговорности. Новац из текуће резерве није кориштен за финансирање хитних и непредвиђених ситуација, већ за текуће пословање институција БиХ. Осим тога, без икаквих критеријума, финансијски се јавним новцем помажу различита удружења грађана, спортски клубови, верске и хуманитарне организације, појединци, медији, те институције нижих нивоа власти – упозорили је Канцеларија за ревизију институција БиХ још 2014, али се ништа није променило до сада.
Чланица Комисије за финансије и буџет Представничког дома БиХ, Душанка Мајкић сматра да се резерва троши на невероватан начин и да ће та ставка бити фокусу расправе о буџету.
Она упозорава да је проблем то што се већ касни са усвајањем буџета.
-То значи да ће бити хитна процедура у којој не можемо да изменимо ни једну ставку. Несрећа почиње од момента усвајања буџета, јер тада крећу масовне промене у њему које нико не контролише, а које ми видимо тек када разматрамо извршење. Нема ниједне земље у којој је то могуће, јер институције БиХ не познају ребаланс буџета – каже Мајкићева.
Блиц