Сарајево - Република Српска никада неће прихватити да у надлежности обавјештајно-безбједносног рода Оружаних снага БиХ буде и дио који се не односи на војску, изјавила је данас у Сарајеву члан Заједничке комисије за одбрану и безбједност Парламентарне скупштине БиХ Душанка Мајкић.

Коментаришући одлуку замјеника министра одбране БиХ Сеада Јусића о обустави измјена и допуна Закона о одбрани који се односе на рад обавјештајно-безбједносног рода, она је рекла новинарима да изван касарне нема војно-обавјештајних послова.

"Да би било спријечено даље усложњавање ситуације у Министарству одбране везано за војно-обавјештајни сектор донесена је одлука да буду стопирани сви послови на изради приједлога закона, без обзира што се то налази у плану Министарства одбране за ову годину и што је за то формирана комисија од широког броја учесника", истакла је Мајкићева.

Према њеним ријечима, послије информисања јавности у Републици Српској и реаговања кључних политичких актера у Српској о овој теми, неко је схватио да неће добити сагласност за проширење надлежности војно-обавјештајног сектора.

Она је указала и да је радна група о измјенама закона у војно-обавјештајном сектору формирана прије него је о томе обавијештена Парламентарна скупштина БиХ.

Мајкићева сматра да је кључни проблем у томе што у војно-обавјештајном дијелу тренутно ради 200 људи, што је превише и за земље са много већим оружаним снагама.

Јусић је за данашњи "Дневни аваз" потврдио да је затражио од помоћника министра одбране за обавјештајно-безбједноси рад Маринка Шиљеговића да припреми одлуку о обустављању свих активности у вези са овим, те да вјерује да ће то ових дана урадити и министар одбране БиХ Марина Пендеш.

Дисциплински поступак лоше говори о статусу српских представника

Члан Заједничке комисије за одбрану и безбједност Парламентарне скупштине БиХ Душанка Мајкић сматра да покретање дисциплинског поступка против припадника Оружаних снага /ОС/ БиХ који је гласао на референдуму о Дану Републике Српске веома лоше говори о статусу српских представника у Министарству одбране и ОС БиХ.

Она је изјавила медијима да то веома лоше говори и о стању у Министарству одбране и ОС БиХ.

"То увелико показује у каквој земљи живимо и шта би се догодило у случају већих изазова пред којима би се нашле ОС БиХ - пуцање по националним шавовима. Све чешће се показује да ОС БиХ, овакве какве су, тешко да могу да опстану", нагласила је Мајкићева.

Она сматра да у овом случају кључни људи из реда српског народа у Министарству одбране БиХ и ОС БиХ нису учинили довољно да се ово не догоди.

Према њеном мишљењу, највећи дио посла по том питању требало је да ураде људи из реда српског народа у Министарству одбране БиХ и ОС БиХ који су на највишим позицијама.

"И поред тога што је замјеник министра одбране из реда српског народа све вријеме говорио да, и уколико се покрене дисциплински поступак, ти људи неће бити санкционисани, невјероватно је да се води поступак са неизвјесним исходом", наводи Мајкић.

Она наглашава да је кључно питање зашто замјеник министра одбране из реда српског народа прелази преко свега овога и шта раде српски кадар из Заједничког штаба ОС БиХ, шта ради генерал Мирко Тепшић, који је замјеник начелника Заједничког штаба ОС БиХ за операције и који има одговорност да брине о припадницима свог народа у ОС БиХ и Министарства одбране БиХ.

"Позиција замјеника министра треба да гарантује да припадници српског народа неће бити дискриминисани у односу на друга два народа, што није тако", сматра Мајкићева.

Она наводи да је кораке предузео парламентарни војни повјереник Бошко Шиљеговић, иако се у то не треба много поуздати.

"Оно што је он упутио Генералном инспекторату који је директно надлежан министру одбране само говори да се та ситуација неће убрзо завршити и на опште задовољство", мишљења је Мајкић.

Она истиче да се мора сачекати да се види шта је основ за покретање дисциплинског поступка и каква је процедура његовог вођења.

"Сачекаћемо завршетак ове циркусијаде која се проводи у Министарству одбране БиХ и донијети даље одлуке шта ће Република Српска да учини на заштити припадника из реда српског народа", рекла је Мајкић.

Према њеним ријечима, само су три права забрањена професионалним активним војним лицима – на штрајк, политичко и синдикално организовање.

"Све остало је у домену грађанских и људских права, а они су грађани у униформама, што значи да важе и за њих", тврди Мајкић.

Шиљеговић је дао задатак да Генерални инспекторат утврди све релевантне чињенице у вези са притужбом војника који је у униформи изашао 25. септембра на референдум о Дану Републике Српске, а против којег је командант Бригаде тактичке подршке ОС БиХ покренуо дисциплински поступак.

Шиљеговић је Срни рекао да је војник који је снимљен да је у униформи гласао на референдуму о Дану Републике Српске, у четвртак, 3. новембра, поднио захтјев за заштиту људских права.

Из Министарства одбране БиХ је 2. новембра Срни потврђено да се води дисциплински поступак против припадника ОС БиХ који се види на снимку у медијима да је у униформи 25. септембра изашао на референдум о Дану Републике Српске.

Замјеник министра одбране Борис Јеринић изјавио је Срни да војник против којег је покренут дисциплински поступак неће бити кажњен, јер у овом случају нема кршења Устава и закона, те да ће му бити обезбијеђена сва правна помоћ.

Предсједник Заједничке комисије за одбрану и безбједност Сифет Поџић заложио се за кажњавање припадника ОС БиХ који су у униформи изашли на референдум о Дану Републике Српске.

Срна

srna

e-max.it: your social media marketing partner