Сарајево - Улога парламентараца у доношењу буџета институција БиХ и контроли трошења новца је потпуно маргинализована, констатовано је на јучерашњој сједници Комисије за финансије и буџет Представничког дома Парламента БиХ.

У расправи о извјештају о извршењу буџета институција БиХ за 2015. годину, члан комисије из СНСД-а Душанка Мајкић истакла је да Парламент само усваја буџет, а да се све остало, укључујући планирање трошења и преструктурирање буџетских средстава, одвија мимо њега.

- Шта се дешава са буџетом након што буде усвојен у Парламенту нико не зна иако он треба да има увид и контролу у распоређивање новца. Парламент је усвојио буџет од 950 милиона за финансирање институција, а касније се испоставило да он износи 965 милиона КМ. Чим буџет буде усвојен, услиједи јуриш на преструктурирање, што је недопустиво. Од усвајања буџета врши се прерасподјела новца и ту прерасподјелу као ни у једној земљи на свијету не контролише Парламент - каже Мајкићева.

Додала је да посебно треба анализирати кључне ставке попут бруто плата и накнада, истичући да су накнаде у 2015. години за 15 одсто веће него годину раније.

- Капитални издаци су најболнија тачка. Од планираних 189 милиона КМ у 2015. години извршено је тек 23,5 одсто. Постоји проблем и са трошењем текућих грантова и директних трансфера. Министарство цивилних послова је подијелило 6,2 милиона КМ, што је извршење од 151 одсто у односу на усвојени буџет - рекла је Мајкићева и додала да је на радно-правне спорове потрошено 8,3 милиона марака и да је нејасно за кога ради Правобранилаштво БиХ.

Члан комисије из СДС-а Александра Пандуревић је рекла да извјештај заслужује похвале и да је уштеђено 23,3 милиона марака и да није било запошљавања и гомилања администрације. Мајкићева је одговорила да није било запошљавања, јер није била завршена конкурсна процедура.

У расправи о извјештају Канцеларије за ревизију институција БиХ о извршењу буџета институција БиХ за 2015. годину, Мајкићева је констатовала да из године у годину расте број препорука ревизора, а са њима и финансијска недисциплина.

- Ревизија постаје сама себи сврха. Ниво реализације препорука које се тичу финансија креће се између 50 и 60 одсто. Не знам зашто се ревизори плаше да дају негативно мишљење - рекла је Мајкићева критикујући што у ревизорским извјештајима није констатована разлика између усвојених буџета и њихове реализације.

Дамир Бећировић из ДФ-а оцијенио је да Предсједништво и Парламент имају само фиктивну улогу у усвајању буџета и да се потрошња одвија мимо њих.

- Извјештаји ревизије само су представа за јавност, јер не постоје санкције за одговорне - констатовао је Бећировић.

Члан комисије из СДА Салко Соколовић оцијенио је да су, када је ријеч о финансијама, улоге замијењене и да Савјет министара управља Парламентом, а не обрнуто.

- Само због чињенице да је Савјет министара исплаћивао полицијски додатак министру треба да напусте фотеље у којима се налазе. Оног момента када Парламент изабере Савјет министара он почиње да ради не по налогу Парламента него по налозима политичких лидера - рекао је Соколовић и додао да се чланови Предсједништва понашају као врховни поглавари и дијеле новац коме хоће и без критеријума.

Одгођено одлучивање о платама и накнадама у институцијама БиХ

Посланик СНСД-а Душанка Мајкић оцијенила је срамотним што годину дана од када је Савјет министара утврдио наведени законски приједлог он још није прошао ни почетну процедуру у Уставноправној комисији Представничког дома.

Према њеним ријечима, у позадини одуговлачења разматрања приједлога Савјета министара налази се намјера да закон уопште не прође. Мајкићева се заложила за "рушење" ова два законска приједлога, те хитно доношење системског и цјеловитог закона о платама на нивоу БиХ.

"Што прије треба завришти са тим како би се спријечила најезда приједлога закона које предлажу посланици", закључила је Мајкићева.

parlament bih

e-max.it: your social media marketing partner