Босна и Херцеговина је у прошлој години изгубила осам милиона КМ по основу судских пресуда које 74 институције БиХ нису испоштовале, а које се углавном односе на радно-правни статус запослених у институцијама БиХ, али и из домена јавних набавки.

Посебна замјерка неких чланова Комисије за финансије и буџет Представничког дома БиХ односила се на то што ревизори код Министарства одбране БиХ, које је један од највећих буџетских корисника, 35 милиона КМ за јавне набавке за које су уочили недостатке нису оцијенили мишљењем с резервом, него су то посебно одвојили и само скренули пажњу, а Агенцији за радијацијску и нуклеарну сигурност БиХ су због 60.000 КМ из домена јавних набавки, а за које су уочили недостатке, дали мишљење с резервом.

Истакнуто је да су шест институција које су добиле мишљење с резервом у току финансијске ревизије: 

  • Министарство одбране,
  • Министарство вањских послова,
  • Министарство комуникација и промета БиХ,
  • Агенција за идентификационе документе, евиденцију и размјену података БиХ,
  • Управа за индиректно опорезивање БиХ,
  • Државна регулаторна агенција за радијацијску и нуклеарну сигурност.

највећи су буџетски корисници и троше 53 одсто буџета институција БиХ.

Парламентарци упозоравају да је процес јавних набавки и непостојање интерне ревизије највећи проблем ових шест институција које већ годинама добијају мишљење с резервом.

Јасмин Пилица, замјеник главног ревизора Канцеларије за ревизију институција БиХ, изнио је податак да је степен реализације препорука 55 до 60 одсто, додајући да би се имплементацијом управо системских препорука отклониле могућности да се не поштују и појединачне препоруке.

“Уред није репресивни орган и немамо могућност изрицања санкција”, подвукао је Пилица, додајући да су велики губици институција БиХ када су у питању судске пресуде, те да је већи број препорука из радно-правног статуса те због јавних набавки.

Душанка Мајкић (СНСД), члан Комисије, оцијенила је да ревизија у извјештајима за ових шест институција биљежи благи напредак, а да ниједног аргумента за то нема.

“Јавне набавке које су некада биле основ за мишљење с резервом, сада су извучене из тог контекста и стављене под ознаку скретање пажње”, казала је Мајкићева те потцртала како нема готово ниједне јавне набавке у Министарству одбране БиХ да је урађена по закону.

Додаје да се у овом министарству већ годинама иста ситуација понавља када су у питању интерне контроле, финансијска дисциплина, питање имовине покретне и непокретне, књижења, отпис средстава без довољних аргумената.

“Отписују се средства, а без одговарајуће одлуке којом се то све покрива”, каже Мајкићева, која наглашава да је парламент кључни партнер ревизије.

“Кад парламент промијени начин дјеловања и кад буде захтијевао одговорност оног ко добија таква ревизорска мишљења, онда ће ствари почети да се мијењају. Док се то крије и док само усваја ревизорске извјештаје, све је то бацање пара и немамо ништа од тога”, закључила је Мајкићева.

ministarstvo odbrane bih

e-max.it: your social media marketing partner