НАКОН што је Уставни суд БиХ уважио његову апелацију у вези са Даном Републике Српске, бошњачки члан Председништва БиХ Бакир Изетбеговић затражио је укидање ентитетског гласања у Парламенту БиХ, јединог механизма заштите српског националног интереса у БиХ!

То је, заправо, Изетбеговићев услов да се уђе у разговоре о доношењу новог закона о Уставном суду БиХ, на којем инсистирају званичници Републике Српске. СНСД је најавио да ће овај закон у наредних седам дана упутити у процедуру у Парламент БиХ.

Изетбеговић тврди да је ентитетско гласање у Парламенту БиХ "етничко" гласање и "брана за доношење закона који воде БиХ ка Европској унији".

- И ми смо незадовољни како се именују чланови Уставног суда у Републици Српској и како функционишу. Сва та питања можемо отворити и о њима разговарати, али не смијемо игнорисати одлуке било којег органа, а камоли Уставног суда БиХ - навео је Изетбеговић.

Посланик СНСД у Парламенту БиХ Душанка Мајкић каже, за "Новости", да је Бакиров захтјев за укидање ентитетског гласања, у ствари, захтјев за укидање дејтонског уређења БиХ које почива на принципу равноправности народа и ентитета.

- То је нова Бакирова провокација. Добро зна да ми из Републике Српске никада не бисмо пристали на укидање ентитеског гласања, али он од тога не одустаје. Циљ СДА је формирање унитарне БиХ у којој би све одлуке Бошњаци доносили прегласавањем Срба и Хрвата - казала је она.

Мајкићева тврди да се Изетбеговић радикално, отворено и истински бори за бошњачку предоминацију.

- Ако бисмо укинули ентитетско гласање, онда би бошњачки посланици могли без Срба да донесу и нови устав. Наравно да од тога нема ништа, јер би то био увод у распад БиХ - закључила је она.

По Уставу БиХ, све парламентарне одлуке доносе се већински, под условом да већина садржи најмање трећину гласова посланика из сваког ентитета. Према томе, трећином гласова сваког ентитета штити се један од основних принципа на којима почива Устав БиХ - равноправност ентитета.

Кад те заштите не би било, посланици из ФБиХ би могли не само да усвајају законе, већ и да мијењају Устав без посланика из Републике Српске. Република Српска у парламенту БиХ има 14, а ФБиХ 28 посланика.

Српска није исламска држава

Република Српска није као Исламска држава. Оваква упоређивања су увреда за Републику Српску и за све народе који живе у њој - кажу саговорници "Новости", поводом изјаве Суада Куртћехајића, професора на Факултету политичких наука у Сарајеву. Он је за сарајевски портал Вијести.ба изјавио да је 9. јануара 1992. године, Република Српска била једнака данашњој Исламској држави, која је себе прогласила државом, али је нико на свијету није признао.

- Да бисте били држава, потребно је да имате међународно признање. Кад међународно признање не би било потребно, свака оружана формација могла би створити државу - казао је Куртћехајић.

Сташа Кошарац, шеф Клуба посланика СНСД у парламенту БиХ, каже да оваквим изјавама сарајевска интелектуална елита покушава да уништи и сроза Републику Српску и емоције српског народа у БиХ.

- Апсолутно не стоји никаква компарација Републике Српске и Исламске државе, а овакве изјаве само говоре шта Сарајево мисли о Републици Српској. Није Куртћехајић једини који тако мисли, али очигледно је он мегафон сарајевске политичке сцене - каже Кошарац.

Коментаришући изјаву Суада Куртћехајића, професор Филозофског факултета у Источном Сарајеву Драго Вуковић каже да залажући се за унитарну, немогућу државу, бошњачка политичка, интелектуална и медијска елита чини све да БиХ, која се већ дуго налази у стању "клиничке смрти", доживи судбину неких земаља којих више нема. Он каже да Куртћехајић има "кратко памћење", јер је његов лидер Изетбеговић само прије неколико дана изјавио да признаје Републику Српску, јер је она призната у Дејтону.

С. МИШЉЕНОВИЋ - Новости

e-max.it: your social media marketing partner