Имамо различите политичке ставове у Босни и Херцеговини везано за њено чланство у НАТО-у истакла је Душанка Мајкић, чланица Заједничке комисије за одбрану и безбједност Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине упитана да ли ће БиХ ускоро, по узору на Црну Гору, добити позив за чланство у НАТО.
"Прва ствар је да радимо, дакле, испуњавамо колико је то у могућности обавезе у погледу стандарда за НАТО. Али, када је у питању сам улазак у НАТО то је ствар, коју како сматра СНСД, не може одлучити нити једна политичка партија, него то морају ријешити грађани на референдуму. То ради већина земаља. Црна Гора то није урадила", навела је Мајкић.
Чланица Заједничке комисије за одбрану и безбједност Парламентарне скупштине БиХ навела је да се "у неким земљама прибјегло једноставнијем начину, јер се мислило да може бити проблема с процентом на референдуму".
"Сматрам да коначну и дефинитивну одлуку о чланству БиХ у НАТО-у треба да кажу грађани", нагласила је Мајкић.
Она је истакла како је Босна и Херцеговина испунила јако мало других услова за НАТО.
"Стање у Оружаним снагама не претендује да је прогласи за земљу која тек што није ушла у НАТО. Дакле, има ствари на којима треба порадити, јер доста је лоше стање у Оружаним снагама БиХ. Почевши од стања наоружања до свега другог, изузев потенцијала које имамо као земља која добија похвале за наше војнике који одлазе у мировне мисије. Једино је то оно што је позитивно, за све друго би се могло коментарисати и додати неки коментар који говори у прилог томе да ту треба још много радити", навела је Мајкић.
На питање зашто се говори о референдуму само у Републици Српској, а не на нивоу БиХ, ако се већ на тај начин одлучује, чланица Заједничке комисије за одбрану и безбједност Парламентарне скупштине БиХ нагласила је да "из Републике Српске говоре да може да се распише гдје год ко хоће".
"Кажемо да ми, као политичка партија која обнаша власт у Републици Српској, не можемо да то прескочимо. На крају, у Републици Српској и због тога што није БиХ бомбардована од НАТО-а, односно федерални дио, него Република Српска. Отуда сензибилитет наших грађана је другачији у односу на остале грађане ове земље. То се не може прескочити и заборавити", истакла је Мајкић.
Интересовало нас је зашто је, према ставовима из Републике Српске, за БиХ важно чекање сусједне Србије да се изјасни о свом статусу у НАТО-у.
"Ми смо рекли да не би било добро да ми и наши сународњаци који живе у Србији сутра будемо у два блока или да будемо на различитим странама и да потенцијалне цијеви буду окренуте према њима. То је нешто што ми себи никако не би могли дозволити", рекла је Мајкић.
Упитана да ли то значи да ће се Република Српска успротивити да Дрина будућа граница НАТО савеза чланица Заједничке комисије за одбрану и безбједност Парламентарне скупштине БиХ одговорила је потврдно.
Независне