Сарајево - Министарство одбране БиХ блокира процес контроле наоружања и опреме у војним складиштима за који је Европска унија издвојила велику суму новца, а намјера им је да се не дође до важног податка о количини, јер то одговара онима који су учествовали у продаји и шверцу наоружања.

Устврдила је то донедавни предсједавајући Заједничке комисије за одбрану и безбједност Парламента БиХ Душанка Мајкић истичући да је све наоружање требало да буде избројано до краја 2015. године, али да се то неће десити.

- Тај процес се опструише са циљем да се не дође до коначних резултата, јер би то показало колика је била злоупотреба наоружања од када су га ентитети предали Оружаним снагама. За правосуђе сваке уређене земље било би довољно да медији напишу нешто такво па да се оно за то заинтересује. Али у БиХ није довољно ни кад је у тим предметима завршена полицијска истрага - каже Мајкићева.

Додала је да БиХ постаје регионални проблем због оружја које посједују радикални исламисти и мафија широм свијета, а да с друге стране, Министарство одбране не жели да се зна какво је стање у војним складиштима.

- Ако икада и буду објављени неки подаци о стању у складиштима, они ће бити фризирани - истакла је Мајкићева.

Портпарол Министарства одбране БиХ Ума Синановић тврди да процес није блокиран него да је пролонгиран крајњи рок завршетка процеса контроле складишта.

- Очекивања су да то буде завршено 2016. године, а цијела ова година биће у знаку пописа по складиштима. Процес је покренут 2013. године. Првобитни план био је да попис буде завршен до краја 2015, али пошто се раздваја нестабилно од стабилног наоружања то захтијева више времена па је све пролонгирано до 2016. године - каже Синановићева.

БиХ је у 2015. годину, према подацима добијеним током претходних пописа, ушла с вишком од 16.000 тона муниције и минско-експлозивних средстава и 40.000 комада наоружања. Синановићева каже да се Оружане снаге континуирано рјешавају тог вишка.

- У Добоју вршимо делаборацију, а уништавање детонацијом у Гламочу. На почетку 2014. године имали смо више од 17.000 тона муниције и минско-експлозивних средстава и у тој години уништили смо више од 1.000 тона - каже Синановићева.

Уништавање вишка оружја и муниције претходних година изродило је бројне афере, а неколико случајева истражиле су и полицијске агенције и правосуђу доставиле обимне доказе, али за незаконитости нико није осуђен.

Махинације

Нови попис у складиштима покренут је због бројних случајева нестанка муниције и наоружања. Годинама је присутан и проблем са уништавањем вишка наоружања, јер су откривене махинације у вези са тим послом. Утврђено је да су поједине фирме у ФБиХ продале велике количине наоружања које је било одређено за уништавање.

e-max.it: your social media marketing partner