Сарајево - Оружане снаге БиХ ове године ће напустити више од 200 војника, али од рационализације неће бити ништа, јер ће бити примљен исти број, па ће ресор одбране остати рекордер у потрошњи новца.
Министарство одбране БиХ годишње потроши и до 300 милиона КМ, а у Оружаним снагама службује око 9.600 људи, што многи аналитичари и политичари из Републике Српске сматрају превеликим апаратом на који одлази превише новца. С друге стране, бошњачки званичници истичу да им не би сметало да је тај број и већи.
Разлике у ставовима одавно у старту сијеку сваки покушај да на дневни ред буде стављено питање бројности и ефикасности Оружаних снага, али и да буде урађена озбиљна анализа која би требало да покаже колико је овој земљи заправо потребно професионалних војних лица.
У Министарству одбране истичу да се број војника неће ни смањивати, али ни повећавати. Њихов став је да ће сваке године бити примљено онолико нових војника колико их, због испуњавања законских услова, буде послато кући.
Посланик СНСД-а у Парламенту БиХ Душанка Мајкић, која је у прошлом сазиву била и предсједавајућа Заједничке комисије за одбрану и безбједност, подсјетила је да је величина и структура Оружаних снага уређена одлуком Предсједништва БиХ. Каже да та одлука може бити промијењена консензусом политичких партија.
- Све до тада ће војници у складу са законским одредбама бити у служби до 35. године и након тога одлазити из Оружаних снага. Протеклих година није било могуће постићи сагласност да се код одређених занимања, као што су деминери, продужи боравак у служби и послије 35. године. Због тога очекујем да ће тешко представници Српске питање бројности Оружаних снага ставити на сто - истакла је Мајкићева.
Она је истакла да још нису отворена кључна питања о реформи одбране.
- Тиме ћемо се морати позабавити озбиљно, јер је бошњачка политика све до сада полазила од тога да било каква промјена унутар Оружаних снага њима не одговара, тако да су све приче о томе да имамо војску која једва преживљава остале без одјека код њих - казала је Мајкићева.
Нагласила је би БиХ смањењем броја војника могла бити само у плусу.
- Велике, неефикасне и неопремљене Оружане снаге, које сада имамо, никоме и ничему не служе - закључила је Мајкићева.
Професионална служба лани је по разним основама престала за 213 професионалних војних лица, а Министарство одбране је потрошило око 264 милиона КМ.
Расипање новца, стање лоше
Извјештај о извршењу буџета институција БиХ показао је да се у Оружаним снагама највише новца троши на плате и накнаде запослених на које одлази више од 180 милиона КМ. У извјештајима војног повјереника упозоравано је на лоше услове у касарнама првенствено због недостатка новца. У неколико наврата је указано да војницима недостаје хране и средстава за хигијену, али и да бораве у неусловним просторијама.