ОСЛОБОЂЕЊЕ: - Јесте ли задовољни Вашим и учинком државних парламентараца из СНСД-а? Једном сте рекли да сте у Парламенту БиХ не зато да предлажете и доносите нове државне законе него да их рушите. Је ли то од почетка била политика СНСД-а и хоће ли се та политика наставити и у наредном мандату?
ОДГОВОР: Морам рећи да сам веома много радила не само у прошлом, него и у ранијим мандатима у ПС БиХ. Припадам оној групи посланика која се вриједно припрема за сваку сједницу, за сваку тачку. Међутим, новинари често не разумију оно што ми радимо. У унитарним државама, односно државама са недјељивом цјелином , рад парламента се може посматрати и кроз број усвојених закона. Међутим, БиХ има Устав са строго прописаним надлежностима БиХ и њених ентитета. Приједлози који долазе у парламентарну процедуру а везани су за уставне надлежности БиХ, добијају подршку посланика СНСД из Републике Српске. Све оно што на било који начин задире у надлежности Републике Српске, неће добити нашу подршку. Тако је било до сада, тако ће бити и убудуће.
ОСЛОБОЂЕЊЕ: - На овим изборима сте ниско на листи. "Гурнули" су Вас на компензацијску листу. Бијесно сте реаговали на сједници органа странке, пале су и тешке ријечи. Значи ли то да у СНСД-у на Вас, заједно с рецимо господином Радмановићем Ваш предсједник Милорад Додик више не рачуна?
ОДГОВОР: када сам прочитала ово питање, нисам могла да повјерујем докле је ниско пало наше новинарство. Зар је могуће да је „загађеност“ медиског простора дошла до тог нивоа да новинар из ФБиХ не може чак поставити уљудно питање политичару из Републике Српске. Ипак, да Вам одговорим: Ја сам на другом мјесту листе за Представнички дом ПС БиХ. Носилац листе је Никола Шпирић, Зар бих требала бити повређена зато што сам на другом мјесту? Напротив! Дакле није ме нико нигдје „гурнуо“.
Такође, морате знати да је политика СНСД-а, да се на компензационе листе никада не постављају кандидати који заузимају прво и друго мјесто на листама. Они имају обавезу да освоје директне мандате, што је странци веома важно. Ови други, који имају мање шансе да освоје директне мандате, боре за компензационе. То је веома рационална политика. Дакле, имате лоше изворе који су Вас погрешно „ информисали“ о „ страшним реакцијама и тешким ријечима“. Никада нисам имала потребе за тим. СНСД је велика и сложна породица, упркос многима који би жељели да је другачије. Господин Радмановић иде у Дом народа. То је искључиво његова жеља. Он је и даље веома значајна политичка личност у СНСД.
ОСЛОБОЂЕЊЕ: - Што мислите о свеопштем непотизму код запошљавања у државне институције, агенције, ентитетске институције, компаније...? И Ваш син је помоћник директора Пореске управе РС-а. Је ли данас највећа мана бити син, пријатељ или сродник неког политичког функционера? Одакле у јавности толико мржње према политичарима?
ОДГОВОР: Прича о непотизму, у који се трпа све и свашта, увијек се јавља пред изборе. Послије избора, то више није предмет ничијег интересовања. При томе, никада нико није направио анализу да ли су сви у јавности поменути случајеви примјери непотизма. Шта то значи? Ако је неко радно мјесто у јавној управи попуњено чланом породице функционера а исти је добио ту позицију без стварне стручности и способности – онда је то непотизам, јер му је „позиција пала с неба“, без његове стварне заслуге и то треба осудити.
Међутим, нигдје се не сматра непотизмом добити посао који одговара стварним квалификацијама и вјештинама кандидата, ако је за исто расписан јавни конкурс. Мој син, као дипл.инжењер информатике, са готово 15 година стажа, са добрим практичним искуством и специјалистичким обукама у иностранству , могао би свуда добити примамљив пословни ангажман. Одузети дјеци функционера право приступа тржисту рада, је повреда њихових основних људских права. Дакле, за сваки појединачни случај потребно је истражити да ли се ради о стварној стручности и способности кандидата или му је позиција додјељена само зато што је нечији род, што би тек тада требало бити предмет јавне осуде.
ОСЛОБОЂЕЊЕ: - СНСД и ХДЗ БиХ су практично партнери. Предсједник СНСД-а и РС-а Милорад Додик недавно се жестоко обрушио на Вјекослава Беванду, високог члана ХДЗ-а БиХ казавши како "Беванда не може да заступа Републику Српску на конференцији у Берлину". Зар је одазивање Беванде на конференцију на којој су иницирани неки вишемилионски регионални пројекти било толико штетно по РС? Не изолира ли се РС "од Европе и свијета" таквом реториком и таквим потезима те могућим блокадама у будућности?
ОДГОВОР: Није предсједник Додик рекао ништа ново што до сада није безброј пута поновио. То, свакако, нема никакве везе ни са персоналним односом према госп. Беванди, нити са ХДЗ, као политичком партијом с којом предсједник добро сарађује. Предсједник Додик се слијепо држи слова Дејтонског Устава по којем је Република Српска има своје надлежности и једна је од страна потписница. Било какве планове, одлуке, пројекте у име Републике Српске, могу доносити само институције и функционери Републике Српске. Нико из Савјета министара, па макар то био и први човјек, нема ту надлежност. БиХ нема владу, надлежности Савјета министара и његовог предсједавајућег су веома ограничене. Његове одлуке, уколико се односе на Републику Српску а ова их не прихвати, само су мртво слово на папиру. Борба за уставне надлежности Републике Српске као и за поврат насилно одузетих надлежности, наставиће се и даље до потпуне имплементације Дејтонског мировног споразума. У противном, ова земља нема шансу.
ОСЛОБОЂЕЊЕ: -Гласачи у РС-у ће за нешто више од мјесец дана одлучити којој опцији у РС-у ће дати нови мандат и легитимитет. Двије су главне, једна окупљена око СНСД-а и једна окупљена око СДС- и ПДП-а. Може ли се рећи како ће гласачи бирати између политике "кримскога синдрома" изолације, каквом овамо у ФБиХ али и ЕУ-у процјењују политику СНСД-а и партнера, и реалне политике трасиране на Дејтонском споразуму са свим његовим манама и предностима?
ОДГОВОР: Грађани Републике Српске видјели су до сада много примјера недосљедног понашање и домаћих политичких актера али и међународне заједнице, која и јесте највећи кривац зато што ова земља, 20 година од завршетка рата, још увијек није у стању да самостално хода. Срамно отимање Косова од Србије није и не може бити преседан. Крим је био слиједећи, свакако не и посљедњи случај. Република Српска не може своју будућност тражити у овој и оваквој БиХ, зато што не постоји могућност за реализацију властитих националних и других интереса који увијек полазе од слова Устава. Не прихватамо отимање надлежности Српске. Никада нећемо прихватити Тужилаштво и Суд БиХ који су основани само да би судили Србима, правосудје по којем само српске жртве немају право да нађу мир и спокој, по којем само убице српског народа слободно ходају и не процесуирају се. Не прихватамо земљу у којој је правосудје вођено из центра политичке партије Бошњака, чији члан Предсједништва пријети да ће „он некога стрпати у затвор“. Немају Срби шта тражити у таквој држави. Наши грађани су тога свјесни и у великом броју подржавају политику СНСД. Потврдиће се то и на наредним изборима.
ОСЛОБОЂЕЊЕ: -Како би се, према Вашим процјенама, могла завршити тракавица око новог директора РАК-а и новог руководства и директора БХАНСА-е?
ОДГОВОР: Ето још једног примјера како је Србима у БиХ. Нема договора који су Бошњаци у стању испунити. Послије овог случаја избора првог човјека РАК-а, отворено је питање избора свих првих људи у институцијама БиХ. Научили смо добро ову лекцију и сасвим сам сигурна да ће она довести до потпуне блокаде свих будућих именовања у институцијама БиХ.
ОСЛОБОЂЕЊЕ: - Какав би, по Вама, могао бити епилог сукоба између директора СИПА-е Горана Зупца (уз којег стоји Ваша странка) и главног државног тужиоца Горана Салиховића (уз којег стоји СДА на челу са Вашим готово па комшијом Шемсудином Мехмедовићем)? Је ли тај сукоб баш овакав каквим га описују или има још нешто у позадини за шта јавност не зна?
ОДГОВОР: Свима нама је јасно о чему се ради у овом срамном и монтираном процесу против директора СИПА, Горана Зупца. Чекамо да се о овоме огласи и међународна заједница која је довела Салиховица на мјесто Главног тужиоца БиХ и поред противљења стручне јавности. Чекамо шта ће о свему овоме рећи Мисија ОСЦЕ у БиХ? ОХР спава свој зимски сан и тиме је директни саучесник у овим догађајима, а уз то, као што знамо, и директан Салиховићев симпатизер . Ћути Европска комисија, ћуте амбасадори УО ПИК-а? Зашто ћуте они који врше мониторинг рада безбједносног сектора и који никада нису имали ни једну примједбу на рад Зупца? Зар је могуће да у овом правосудном хаосу нико не сноси одговорност? И зар неко мисли да ће све то проћи без посљедица по будуће односе у БиХ? Док се води ова хајка, кључни предмети, којима су истраге одавно окончане, стоје и годинама чекају на процесуирање.
Тужилаштво и Суд БиХ су под директним политичким утицајем СДА, која настоји да заштити своје кадрове од одговорности за ратне злочине и криминал. Више од хиљаду страна свједочења о ратном злочину Шемсудина Мехмедовића није било довољно да Салиховић подигне оптужницу. Ни накнадно откривених 600 пројектила у близини Тешња, остали су без одговора главног Тужиоца. Проблем Горана Зупца је у његовом професионализму. Салиховић зна да нема ништа против Зупца, али покушаће да га „ваља у блату“ како би се тешко могао опрати. Треба им неко „мекши“ на том послу, који ће поштовати границу „ово су наши – ово су њихови“. Међутим, Зубац долази из реда српског народа, добио је све похвале за свој рад и нећемо дозволити да СДА бира Србе на било коју позицију. Борићемо се свим средствима против овог пристрасног, необјективног и корумпираног правосудја, које ће разбити ову земљу у парампарчад. Пратићемо цијели судски процес и обавијестити свјетску јавност о лакрдији овог монтираног процеса.
ОСЛОБОЂЕЊЕ: - Мислите ли да је крајње вријеме да се стане с "ратоборном" реториком и да је избезумљеним људима постало више неподношљиво стално проматрање оних других преко нишана, у ситуацији кад им насушно треба посла и неке наде у бољу перспективу?
ОДГОВОР: Ако сте мислили да ратоборност подразумијева наш одговор на све оно што се Србима данас чини, онда морам рећи да никада нећемо престати да указујемо на неправду која се данас чини припадницима нашег народа. Нема будућности БиХ док не донесемо кључне политичке одлуке о њеној будућности. Овако даље не може. СНСД никога не гледа преко нишана, гледамо свој посао и своје обавезе. Не гледамо и не занима нас шта се дешава у ФБиХ. Али никако да доживимо да се са друге стране престане злурадо „вирити кроз кључаницу“ у наше двориште.
Одговорила: Душанка Мајкић