БАЊАЛУКА - Изјава Бакира Изетбеговића, предсједавајућег Предсједништва БиХ и замјеника предсједника СДА, да ће Горана Зупца, директора СИПА, стрпати у затвор, изазвала је буру негодовања у Републике Српске.
Како су поручили представници Републике Српске, послије избора ће у институцијама БиХ затражити да се питање незваничне контроле дијела државног обавјештајног апарата и правосудних институција стави на дневни ред, а од представника међународне заједнице да се коначно о томе изјасне.
Подсјећања ради, Изетбеговић је на предизборном скупу СДА у Сарајеву, у уторак навече, изјавио да СИПА, односно њен директор Горан Зубац није адекватно реаговао када је у фебруару, приликом грађанских протеста горјела зграда Предсједништва БиХ.
"Ми ћемо њега послати вјероватно у затвор, као што смо смијенили 'министра за (не)сигурност'", казао је Изетбеговић.
Игор Радојичић, предсједник Народне скупштине Републике Српске, рекао је да је преко Зупца послата порука представницима Републике Српске који сједе у безбједносним и правосудним органима БиХ да могу да се суоче са оптужницама и пријетњама ако се не уклопе у оно што се од њих очекује.
"Било ко, ко се не уклопи у шаблон сарајевског политичког миљеа одмах се нађе под ударом који је искључиво политички. Наравно да се поставља питање шта има која политичка партија са хапшењима и суђењима. Овдје се поставља питање да ли можда то СДА контролише ко ће бити хапшен и ко ће бити суђен", рекао је Радојичић, подсјетивши да су слично пролазили и други, међу којима су и тужиоци Маринко Јурчевић и Милорад Барашин.
Подсјетио је да дио одговорности за такво стање у правосуђу сноси и међународна заједница, која је, како је рекао, кумовала постојећем систему и успоставила и обавјештајно-безбједносни систем и правосуђе.
"А подсјећам да ово није изјава политичара ранга неког мјесног одбора него изјава предсједавајућег Предсједништва БиХ, који позива на политичко хапшење. То је заиста крајње забрињавајуће", навео је Радојичић.
Душанка Мајкић, предсједавајући Одбора за безбједност бх. парламента, упозорила је да овакве изјаве урушавају безбједносни систем у БиХ, истакавши да српски представници више не треба да указују на то ко стоји иза покушаја уклањања Зупца са позиције директора СИПА, јер је то сад, истакла је, очито.
"Ми знамо да иза тога стоји СДА, али то да ће замјеник предсједника СДА тако очито и отворено, срамно, без икаквих скрупула објавити да СДА стоји иза цијелог процеса мислећи да ће му то помоћи да добије бољи изборни резултат, потпуно је разоткрило о чему се овдје ради. Намјера у коју је увукао Суд и Тужилаштво БиХ ће бити највећи догађај послије избора о којем ће и међународна заједница морати да заузме став", истакла је Мајкићева.
Појаснила је да ће се послије избора стати у крај намјештањима процеса, избјегавању да Суд и Тужилаштво раде оно што им је посао и посредном бирању Србима ко може, а ко не може бити на високим позицијама, или да безбједносног сектора неће моћи бити.
"То је ствар око које ћемо се хватати у коштац послије избора, а он је то рекао зато што је рејтинг пао и њему и странци па у паници покушава да таквим изјавама врати повјерење бирача", навела је Мајкићева.
Сташа Кошарац, замјеник предсједавајућег Дома народа парламента БиХ, Срни је изјавио да пријетећа изјава бошњачког члана Предсједништва представља класично кршење Устава и покушај узурпације власти освједоченог политичког исламистичког силника.
"Изетбеговић би да пресуђује и хапси, што и не чуди с обзиром на то да је инструментализовао Суд и Тужилаштво БиХ, преко којег жели да моделира БиХ по упутама из 'Исламске декларације', свог оца Алије Изетбеговића", оцијенио је Кошарац.
Он је нагласио да је својом изјавом Бакир Изетбеговић само потврдио да је он инспиратор политичког обрачуна, који неуставни Суд и Тужилаштво БиХ воде против Зупца, само зато што је српски кадар, упркос чињеници да се Независни одбор парламента БиХ јавно изјаснио да нема никаквих примједби на његов рад.
Петар Ђокић, предсједник СП-а, рекао је да се показало да постоје снаге у БиХ које хоће да имају издвојену снагу из система.
"То је, нажалост, карактеристика бошњачких политичких представника кад је у питању однос према функционисању БиХ и њених институција. То није први пут да сам Изетбеговић, па и неки други, искачу са таквим ставовима да су они ти који имају ауторитет да неког стрпају у затвор. Мислим да је то за сваку осуду", навео је Ђокић.
Споменка Стевановић, предсједник Клуба ДНС-а у НС Републике Српске, истакла је да је ова изјава доказ да "БиХ нема институције и да смо ми земља чуда".
"Ако члан Предсједништва хоће неког да трпа у затвор, шта је то онда? Каква је то држава? Он би требало да позове институције да поштују закон, а не да га крше. Ја то само понављам док се сами политичари у БиХ не дозову памети и не изађу из тих националних прича, посебно пред изборе, ја заиста не видим никакву свијетлу будућност ове земље", истакла је она.
Изетбеговић највећа опасност за Републику Српску
Највећа опасност по Републику Српску је Бакир Изетбеговић и његове изјаве о Србима као геноцидном народу, рекао је јуче Емил Влајки, потпредсједник Републике Српске.
"Опасно је да Изетбеговић, који је члан и тренутно предсједавајући Предсједништва БиХ, стално говори да је Сарајево главни град БиХ, заборављајући да у Сарајеву живе и Срби и Хрвати, који не желе јединствену БиХ", преноси Срна.
Према његовим ријечима, једина шанса за Републику Српску јесте њено убрзано осамостаљење како би имала стварне шансе да уђе у ЕУ.
ДЕЈАН ШАЈИНОВИЋ