Замјеница предсједавајућег Дома народа Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) Душанка Мајкић у суботу је учесницима Европске конференције предсједника парламената, која се одржава на Кипру, пренијела очекивања свих бх. грађана да ће безвизни режим за њих услиједити у најкраћем року. "Не зато што ми то молимо, него зато што смо ми то заслужили испуњавањем постављених услова", казала је Мајкић у обраћању о теми "Национални парламенти и међународно право људских права - провођење принципа недискриминације". Говорећи о пресуди Европског суда за људска права у случају "Сејдић и Финци против БиХ", Мајкић је упозорила да "данас, четрнаест година након завршетка рата, у БиХ не постоји заједнички јединствен приступ евентуалним уставним промјенама, али не постоји ни јединствен приступ имплементацији ове пресуде". Пресуда у предмету „Сејдић и Финци против БиХ“, према њеним ријечима, засигурно представља једну од пресуда Европског суда за људска права која је привукла изузетну пажњу  стручне и шире јавности у БиХ и изван ње, за шта постоји читав низ разлога. Међу њима је издвојила сљедеће: да је то први предмет у пракси Суда који се односи на опћу забрану дискриминације садржану у члану 1. Протокола бр.12; да је ријеч о предмету који задире у суштину унутрашњег уређења БиХ, односно структуру државе створене у Даyтону, која почива на хиперсензибилном механизму баланса националних интереса трију конститутивних народа у БиХ, као и чињеницу да је Протокол бр.12, чији први члан садржи опћу забрану дискриминације, а на коју се апликанти у овом предмету и позивају, ратифицирало свега 17 држава чланица Савјета Европе, док је њих 30 одлучило да то, с обзиром на могуће посљедице ратификације, не учини.

-  Подносиоци представки у овом предмету су по националности Ром и Јевреј, а суштину представки поднесених у јулу и августу 2006. године представљала је њихова тврдња да је Уставом БиХ и Изборним законом БиХ из 2001. год. ускраћено право да се кандидују за позицију члана Предсједништва БиХ и да постану чланови Дома народа Парламентарне скупштине БиХ искључиво због њихове етничке припадности - подсјетила је Мајкић.

Замјеница предсједавајућег Дома народа ПСБиХ казала је и то да је Савјет министара БиХ као представник извршне власти на нивоу БиХ формирао Радну групу за провођење Акционог плана за извршење пресуде Европског суда, која броји 13 чланова - представници обају домова Парламентарне скупштине БиХ и три министра из Савјета министара, и која треба бити допуњена представницима експерата из области уставног права и НГО. Задатак радне групе је да сачини приједлог уставних амандмана и приједлог измјена Изборног закона БиХ.

- С обзиром да је 2010. год. година општих избора у БиХ, за очекивати је да ће се тај посао наставити након конституисања власти послије октобарских избора. Хоће ли се успјети постићи договор о имплементације пресуде, остаје као озбиљан и тежак задатак које домаћи политичари треба да ријеше. Важно је истаћи да постоји апсолутни консензус да то треба урадити, иако не постоји јединствен став на који начин - ријечи су Душанке Мајкић на конференцији на Кипру.

У делегацији Парламентарне скупштине БиХ, која од 11. јуна учествује на конференцији предсједавајућих парламената на Кипру, поред Душанке Мајкић су замјеник предсједавајућег Представничког дома Бериз Белкић, секретарица Представничког дома Бранка Тодоровић и секретар Заједничке службе Аљоша Чампара.

Парламентарна делегација БиХ имала је низ билатералних сусрета, а с предсједником Парламента Републике Словеније Павелом Гантаром, чланом Парламента Велике Британије Робертом Wалтером и потпредсједницом њемачког Бундестага Гердом Хасселфелдт разговарала је о либерализацији визног режима, саопћено је из ПСБиХ.
e-max.it: your social media marketing partner