- Подносиоци представки у овом предмету су по националности Ром и Јевреј, а суштину представки поднесених у јулу и августу 2006. године представљала је њихова тврдња да је Уставом БиХ и Изборним законом БиХ из 2001. год. ускраћено право да се кандидују за позицију члана Предсједништва БиХ и да постану чланови Дома народа Парламентарне скупштине БиХ искључиво због њихове етничке припадности - подсјетила је Мајкић.
Замјеница предсједавајућег Дома народа ПСБиХ казала је и то да је Савјет министара БиХ као представник извршне власти на нивоу БиХ формирао Радну групу за провођење Акционог плана за извршење пресуде Европског суда, која броји 13 чланова - представници обају домова Парламентарне скупштине БиХ и три министра из Савјета министара, и која треба бити допуњена представницима експерата из области уставног права и НГО. Задатак радне групе је да сачини приједлог уставних амандмана и приједлог измјена Изборног закона БиХ.
- С обзиром да је 2010. год. година општих избора у БиХ, за очекивати је да ће се тај посао наставити након конституисања власти послије октобарских избора. Хоће ли се успјети постићи договор о имплементације пресуде, остаје као озбиљан и тежак задатак које домаћи политичари треба да ријеше. Важно је истаћи да постоји апсолутни консензус да то треба урадити, иако не постоји јединствен став на који начин - ријечи су Душанке Мајкић на конференцији на Кипру.
У делегацији Парламентарне скупштине БиХ, која од 11. јуна учествује на конференцији предсједавајућих парламената на Кипру, поред Душанке Мајкић су замјеник предсједавајућег Представничког дома Бериз Белкић, секретарица Представничког дома Бранка Тодоровић и секретар Заједничке службе Аљоша Чампара.
Парламентарна делегација БиХ имала је низ билатералних сусрета, а с предсједником Парламента Републике Словеније Павелом Гантаром, чланом Парламента Велике Британије Робертом Wалтером и потпредсједницом њемачког Бундестага Гердом Хасселфелдт разговарала је о либерализацији визног режима, саопћено је из ПСБиХ.