САРАЈЕВО - Босна и Херцеговина неће бити очишћена од мина ни за 20 година, упозорила је у разговору за Анадолу Агенцy (АА) Душанка Мајкић, предсједавајућа Заједничке комисије за одбрану и безбједност Парламентарне скупштине БиХ.

Она је истакла како је, између осталог, разлог тога што се Босна и Херцеговина у протеклом периоду "чистила од мина искључиво од средстава прикупљених путем донација".

"БиХ није давала ништа новаца како би се тај процес убрзао, а што је била обавеза. С друге стране, велики је проблем што у БиХ нисмо у стању чак ни да самостално прикупљамо средства за деминирање", нагласила је она.

Без новца и фонда за деминирање

Због тога, оцијенила је, Стратегија о БиХ без мина до 2019. нема реалне основе да буде проведена.

Заједничка комисија за одбрану и безбједност ПС БиХ у више наврата је као надлежно парламентарно тијело, наводи предсједавајућа, разматрала активности Центра за уклањање мина у БиХ (БХ МАЦ-а), али и сам процес деминирања у БиХ.

"Предлагала сам да се у БиХ оснује фонд за прикупљање средстава за деминирање и нудила закон у тој области, али није било спремности да се то подржи. Чак су нам Нијемци рекли да уколико нисмо у стању да самостално управљамо тим процесима онда нам новац не треба ни дати. Стање у области деминирања је катастрофално. Ништа се не предузима да се нешто промијени", навела је Мајкићева.

БХ МАЦ је иначе, у протеклим седмицама усљед поплава које су задесиле БиХ евидентирао велики број помијерања неексплодираних убојних средстава (НУС) из досадашњих минских поља. Тако су тимови на терену проналазили нагазне противпјешадијске распрскавајуће мине ПМА 3, али и тромблоне, ручне бомбе, муницију... у коритима ријека на пољанама и другим локалитетима који могу угрозити животе људи и имовину.

"Оружане снаге БиХ, и то најбољи тимови, били су ангажовани на деминирању. Али, њима су по јавним набавкама купљени панцири са којима нису смјели крочити у минско поље. Толико је опрема била лоша. Није ни чудно што нам се ово сада дешава. Стање у области деминирања је такво да гдје год дирнеш наиђеш на неправилности и нерегуларности", навела је Душанка Мајкић.

Енормне количине оружја код грађана

Предсједавајућа Заједничке комисије за одбрану и безбједност ПС БиХ наводи како "ништа боље стање није ни када је у питању количина оружја коју грађани у БиХ држе у својим домовима".

Наиме, тимови БХ МАЦ-а само у протеклих неколико дана у једном дијелу БиХ пронашли су, односно грађани су им предали чак 16 ручних бомби, противтенковски ракетни бацач М 80 калибра 64 милиметра, познатији као зоља, те мноштво муниције разног калибра.

"Нико нема прецизне податке о томе колико је оружја још увијек код грађана, али се претпоставља да се ради о енормним количинама. Велики број грађана скривају оружје које нису предали с девизом нек им се нађе, не рачунајући и не водећи бригу о томе да им дјеца то исто оружје могу употријебити пуцајући сама у себе или друге. Зато није чудно што сада испливава оно што је скривено прије поплава. Тога ће бити и то оружје ће се проналазити и даље", нагласила је Мајкићева.

Она наводи како је у протеклим годинама у БиХ спровођено низ активности на прикупљању оружја од грађана, те да су рокови продужавани, у оквиру којег се без кажњавања могло предати надлежним органима оно што је задржано након ратних дешавања, али очигледно без цјеловитих резултата.

"Срећа ће бити једино ако оружје и муниција у води ослаби, односно умањи његову убојиту функцију", навела је предсједавајућа Заједничке комисије за одбрану и безбједност ПС БиХ.

oruzane-snage-bih

e-max.it: your social media marketing partner