САРАЈЕВО - Предсједавајућа Заједничке комисије за одбрану и безбједност Парламентарне скупштине БиХ Душанка Мајкић одбацила је као предизборни маркетинг тврдње портала у Републици Српској да је у оквиру инцијативе Балкански регионални приступ ваздушној одбрани /БРААД/ на Јахорини постављен радар који би могао бити у склопу НАТО ракетног штита на Балкану.

"Циљ таквих предизборних материјала јесте да се умање настојања Републике Српске да добро контролиште НАТО интеграције унутар БиХ. Јасно се види да је некоме стало да сав досадашњи напор баци под ноге и да се унесу сумње у будуће поступке, које чини власт СНСД-а", рекла је Мајкићева Срни.

Она је нагласила да је врло невјероватна сама прича о постављању радара НАТО на Јахорини, као и увлачења предсједника Републике Српске Милорада Додика у то питање.

"По функцији се предсједник Додик никада није тиме бавио нити је његова надлежност да се тим бави. Чињеница је да нити једно тијело и институција у БиХ која се бави тим питањима није разговарала о радарима и ракетном штиту НАТО, тако да је читава прича о томе заснована на инсинуацијама", истакла је Мајкићева.

Она је навела да се у тексту који су пренијели одређени портали у Републици Српској о инсталирању НАТО радара на Јахорини помиње Акциони план за чланство у НАТО за који је услов рјешавање питања војне имовине.

"Представници СНСД-а у Парламентарној скупштини БиХ истрајали су да се питање војне имовине рјешава истовремено са питањем остале војне имовине и без тога нема активирања МАП-а", категорична је Мајкићева.

Она је подсјетила да је став Народне скупштине Републике Српске да се усвајају НАТО стандарди, али да ће се о питању да ли ће БиХ бити чланица Сјевероталантске алијансе одредити оног момента када за то дођу услови.

"То значи да се као и у већини земаља о тако великим одлукама у друштву организују референдуми. Сада је већ извјесно и НАТО то добро зна да не постоји политичка подршка, нити подршка становништва Репубике Српске да БиХ постане чланица тог војног савеза", додала је Мајкићева.

Предсједавајућа Заједничке комисије за одбрану и безбједност Парламентарне скупштине БиХ подсјетила је да је јуче разговарала са замјеником врховног команданта Савезничких снага за Европу британским генералом Адрианом Брадшоуом коме је пренијела јасан и рационалан став Српске о питању приступања у НАТО.

"Рекла сам да земља и становништво које је бомбардовано током рата, које и данас испашта због посљедица осиромашеног уранијума, не може тако лако или уопште да донесе одлуку у односу на други дио земље који би без икакве задршке ишао у НАТО интеграције", нагласила је Мајкићева.

Она је напоменула да је британски генерал Брадшоу рекао да НАТО никога не моли већ да одговора на позиве земаља, те да одлуку о томе да ли ће БиХ бити чланица тог војног савеза зависи и од Републике Српске.

"Ако половина становништва ове земље не буде за НАТО, БиХ неће бити чланица те војне алијансе. Чак је и генерал Брадшоу рекао ако БиХ не жели бити чланица НАТО да ће то они поштовати", додала је Мајкићева.

Поједини медији у Републици Српској пренијели су информацију да је НАТО на Јахорини поставио радар и да довршава пратећу инфраструктуру која ће бити у склопу ракетног штита овог војног савеза на Балкану.

Према истом извору, радар на Јахорини дио је програма БРААД који, наводно, укључује постављање четири НАТО радара од којих је један на Јахорини у БиХ, а остали су распоређени по локалитетима у Црној Гори, Македонији и Албанији.

opozicija-u-rs

СРНА

e-max.it: your social media marketing partner