БАЊАЛУКА – Посланик СНСД-а у Представничком дому Парламента БиХ Душанка Мајкић сматра да ће се ЕУ у новој стратегији за БиХ бавити конкретним пословима, али да неће одустати од рјешавања имплементације одлуке „Сејдић и Финци“, које ће са политичких лидера пренијети на институције БиХ.
Она је додала да је сада евидентно да се одлука суда у Стразбуру не може провести без омогућавања пасивног бирачког права припадницима неконститутивних народа за највише државне функције и онемогућавања избора хрватског члана Предсједништва бошњачким прегласавањем и да ће ЕУ на томе истрајати.
- Морамо оба проблема ријешити једним потезом, али као одговор на то имамо активности СДП-а и снажан притисак Дениса Бећиревића да се одржи сједница Колегијума, односно наставак сједнице Представничког дома од 21. јануара, када је требало да се гласа о приједлозима за измену Устава БиХ у складу са пресудом, на начин да би се Хрвати прегласали – рекла је Мајкићева.
Према њеним ријечима, за СНСД је неприхватљив захтјев предсједника СДП-а Златка Лагумџије упућен ЕУ да се БиХ третира као посебан случај.
- Сви знају да БиХ неће добити никакву повластицу у извршавању европских обавеза, а Лагумџија је највише наудио БиХ, тражећи да се ЕУ према њој односи као према инвалиду – рекла је Мајкићева.
Она је навела да Република Српска има много више капацитета за испуњење европских обавеза, али да је закочена партнерима у Федерацији. Мајкићева је навела да је Република Српска одмах по доношењу одлуке „Сејдић и Финци“ предложила најједноставније рјешење, који није мијењала, али да је кажњена чекајући договор федералних политичких партнера.
- Без провођења пресуде не ступа на снагу Споразум о стабилизацији и придруживању, а без њега нема ни кредибилног партнерства са ЕУ и то се неће промијенити, јер нико неће посматрати БиХ као инвалида који не може испунити услове – рекла је Мајкићева.
- На нивоу БиХ 72 институције ником не полажу рачуна и оне на овакав начин не могу опстајати. Министарство одбране троши годишње 300 милиона КМ, али од 2006. су остали сви кључни проблеми. Оружане снаге БиХ су сада скупље и неефикасније од биших ентитетских војски – рекла је Мајкићева.
Она је изразила и незадовољство и стањем у Управи за индиректно опорезивање, коју, како је рекла, многи оцјењују као легло криминала и корупције.
- Свака значајнија инвестиција за Републику Српску је предмет негације на нивоу БиХ, видимо какве проблеме имамо око крака гасовода „Јужни ток“ и око хидроелектрана на Дрини – рекла је Мајкићева.
Мајкићева сматра да се питање војне и државне имовине неће ријешити у догледно вријеме. Она је подсјетила да је комисија Савјета министара својевремено постигла консензус око та два питања, али да је министар Дамир Хаџић напустио полазни договор лидера СНСД-а и СДП-а, тражећи сасвим другачији основ за разговоре.
- Ако се овим стварима дода и то да сваки други закон представља настојање за преузимањем надлежности Републике Српске, онда је јасно какве су шансе да се направи и најмањи договор и колико је ова земља немогућа мисија – поручила је Мајкићева.
ХАПШЕЊА У МАШТИ ОПОЗИЦИЈЕ
МајкиЋева је нагласила да Српска веома држи до односа са Србијом и да зна ситуацију у којој се та земља налази, али да ни на који начин не жели да отежава. Она је изразила сумњу у добре намјере Штаба незадовољних бораца позивом премијеру Републике Српске Жељки Цвијановић да дође на разговоре са њима у парк „Младен Стојановић“. Мајкићева је подсјетила на став премијера да сви неспоразуми треба да се рјешавају дијалогом:
- Ако је то са добром намјером, онда се зна гдје се ти разговори воде, али тражити да предсједница Владе дође у парк прелази све границе добрих намјера.
Коментаришући изјаву председника НДП-а Драгана Чавића да МУП припрема хапшење припадника опозиције, она је рекла да се на челу ове институције налази професионалац, изразивши увјерење да он никада неће направити такву грешку.
ДОК ЈЕ СТРПЉЕЊА
Блокада свега у БиХ ће трајати док постоји достојанство Републике Српске и жеља и воља њених политичара да се боре да се ствари поправе. Када те воље не буде и БиХ ће доћи у питање.
– Међународна заједница ће морати да каже ко је кривац, сваки пут кад смо ми криви ми ћемо то признати, али нећемо признати ако највећи број одлука не зависи од Републике Српске, а она је директно кажњена, јер не може да се иде бржим кораком у Европу – поручила јеј Мајкићева.