Предсједавајућа Заједничке комисије за одбрану и безбједност БиХ Душанка Мајкић изјавила је Срни да Приједлог закона о располагању непокретном војном имовином, који је у парламентарну процедуру упутио Савез за бољу будућност /СББ/ БиХ, неће бити усвојен.
Мајкићева је подсјетила да је договором између СНСД-а и СДП-а прецизирано истовремено усвајање рјешења питања војне и остале државне имовине, које је требало да понуди Савјет министара БиХ, односно за то формирана радна група Савјета министара.
Према њеним ријечима, у радној групи постигнут је веома висок ниво сагласности, готово консензус, али до коначног договора није дошло јер се представник СДП-а Дамир Хаџић прво није појавио на сједници радне групе, а касније је иступио са новим захтјевима и рекао да приједлог заснован на договореним принципима није прихватљив за СДП.
Мајкићева, која је и посланик СНСД-а у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ, истакла је да је тиме дошло до одступања од онога што је договорено између лидера СНСД-а Милорада Додика и СДП-а Златка Лагумџије.
Оцјењујући да у овом мандату Савјета министара и Парламентарне скупштине неће бити постигнут договор о рјешавању питања државне и војне имовине, Мајкићева је констатовала да бошњачки политичари инсистирају на рјешавању питања војне имовине јер се они боре за активирање Акционог плана за чланство /МАП/ у НАТО.
Она је додала да при томе бошњачке странке занемарују остале услове и хаотичну ситуацију у Министарству одбране, на чијем је челу бошњачки министар Зекеријах Осмић.
"Упркос свему томе, СББ већ два пута доставља Приједлог закона о располагању непокретном војном имовином, који је толико површан и недоречен да чак и кад би сад био усвојен не би га било могуће провести", нагласила је Мајкићева.
Представнички дом Парламентарне скупштине БиХ у наставку 64. сједнице у сриједу, 26. марта, разматраће у првом читању Приједлог закона о располагању непокретном војном имовином који је у парламентарну процедуру упутио Савез за бољу будућност БиХ.
Чланови Уставноправне комисије Представничког дома из Републике Српске били су против давања сагласности за предложени закон, али је он добио подршку ове комисије захваљујући гласовима чланова странака из Федерације БиХ, укључујући и СДП.
Срна