Душанка Мајкић, предсједавајућа Заједничке комисије за одбрану и безбједност ПСБиХ (Савез независних социјалдемократа - СНСД) рекла је данас, на Rose-Roth семинару у Сарајеву, да је кључна ствар вратити се на изворни Дејтонски мировни споразум.

- Он је подразумијевао да БиХ има само три (3) министарства, а данас их је девет (9). Подразумијевао је мала овлашћења државе и велика овлашћења ентитета, а данас је на ниво државе пренесено више од 70 надлежности. Добар дио тих надлежности пренесен је правним насиљем високих представника у БиХ - подвукла је Мајкић.

Изнијела је став да БиХ може опстати само на бази како је то предвидио изворни Дејтонски мировни споразум и то да буде земља по мјери свих што значи да два ентитета развијају унутрашње односе како им одговара, да се међусобно такмиче у европским интеграцијама и да се гледа ко ће бити бољи на бази споразумијевања и договарања.

Оцијенила је да не постоји капацитет за било какав договор јер су сви политички договори везани само за стање у земљи из којег није могуће изаћи, а међународна заједница, мишљења је, не би требала да се уплиће, јер су грађани дали свој глас политичарима на изборима да би се борили за њихове интересе.

- ОХР треба да оде из БиХ, али у томе немамо партнера. ОХР је увијек био добар једној страни, а друга се осјећала оштећеном. С правом имамо тај осјећај да је БиХ, која ради против интереса Републике Српске, за нас тијесна. До сада нисмо ријешили ниједно кључно питање. Ко би хтио да живи у таквој земљи - истакнула је Мајкић.

Казала је да из Републике Српске неће бити оспорено ништа што је успостављено Дејтонским мировним споразумом, наглашавајући да три народа у БиХ имају сасвим друкчије погледе на живот и будућност ове земље.

- Република Српска ће чинити све да омогући да се институције успоставе и ојачају онако како је прописано Дејтоном, односно да нам се одузете надлежности врате јер БиХ у противном неће моћи оваква опстати - закључак је Мајкић.

Осврнула се и на питања која онемогућавају европске интеграције и то је успостављање механизма координације и имплементација пресуде Европског суда за људска права у предмету "Сејдић и Финци", истакавши да се око 70 посто обавеза према европским интеграцијама односни на ентитете те да није могуће без добре координације договарати се о тим питањима.

Поновила је да Република Српска не жели у НАТО јер је НАТО бомбардовало Републику Српску, а ко год побиједи на изборима мораће питати становништво Републике Српске да ли су за улазак у НАТО.

Глобални циљ Rose-Roth иницијативе јест јачање развоја парламентарне демократије у CEE земљама коришћењем PSNATO-а као средства у међупарламентарној сарадњи и помоћи.

Тродневном скупу, чија је основна тема „Безбједност и демократизација у југоисточној Европи: Јачање стабилности, промовисање реформи“, присуствују парламентараци из земаља чланица и придружених чланица НАТО-а, земаља југоисточне Европе које нису чланице НАТО-а, представници највиших институција БиХ, невладиног сектора из БиХ и земаља региона, као и један број афирмисаних стручњака из области одбране и безбједности из БиХ и земаља региона.

roseroth-seminar

e-max.it: your social media marketing partner