САРАЈЕВО - Међународна заједница погријешила је када је прије 10 година ослабила свој ангажман у БиХ и крајње је вријеме да се поново укључи како би помогла да ова земља настави напредовати као ЕУ и НАТО.

Поручио је ово данас у Сарајеву Педи Ешдаун, који је од 2003. до 2006. године био високи представник међународне заједнице у БиХ.

"БиХ и међународној заједници нису потребне нове полуге како би ова држава престала назадовати и почела напредовати у евроатлантским интеграцијама. Имају све полуге на располагању, само треба да почну да их користе", казао је Ешдаун, један од учесника Роуз-Рот семинара, тродневног скупа који је данас у Сарајеву почео у организацији Парламентарне скупштине НАТО-а и бх. парламента, а посвећен је теми безбједности и демократизације у југоисточној Европи.

Оцијенио је да је БиХ десет година након рата у цијелом региону предводила активности на путу ка европским интеграцијама, али је након тога кренула назад.

"То је опасан пут. Политика међународне заједнице данас је политика неангажмана и очекивања да ће вријеме учинити своје. Порука је међународној заједници да данашњи приступ не функционише", истакао је Ешдаун. Казао је и да ЕУ не жели видјети централизовану, него децентрализовану и функционалну БиХ.

Ешдаун је данас дјелимично ублажио недавну изјаву како Русија подстиче Републику Српску на отцјепљење од БиХ. "Али, Русија је понудила алтернативни зајам Српској са много већом каматом од оне што нуди ММФ, а и заговара и повлачење Републике Српске из европских пројеката.

То може само потакнути оне који желе сецесионизам", образложио је Ешдаун.

Милорад Додик, предсједник Републике Српске, рекао је да односи између званичних органа Руске Федерације и Републике Српске ниједног тренутка нису били усмјерени на подстицање самосталности Републике Српске.

"Причу да Русија сугерише или подстиче отцјепљење Српске пласира бивши високи представник у БиХ, који уновчава сваку ријеч у вези с БиХ. У питању су сенилини типови какав је управо Ешдаун. Новац који је зарађивао овдје омогућавао му је да лагодно живи и лагодно лаже", рекао је Додик.

Он је оцијенио да је Ешдаун "доказани кршилац међународног права, који, припремајући се за свој долазак у Сарајево, покушава да прибави нову популарност".

Душанка Мајкић (СНСД), предсједавајућа Зајединчке комисије за одбрану и безбједност бх. парламента, одговорила је Ешдауну да је Српска свјесна својих жеља и потреба и да јој у артикулисању и заговарању циљева није потребан помоћ Русије.

Она је осудила и Ешдаунову поруку којом поново заговара интервенционизам међународне заједнице у БиХ.

Њезин замјеник Шефик Џаферовић (СДА), поздравио је Ешдаунов наступ, а посебно поруку да се "у БиХ не смије трошити мир да би се постигли неки ратни циљеви". Божо Љубић (ХДЗ 1990), шеф Делегације парламента БиХ у Парламентарној скупштини НАТО-а, оцијенио је да је БиХ блокирана у евроатлантским интеграцијама због некохерентног политичко-друштвеног система, који ствара неповјерење међу народима и неповјерење народа према институцијама.

"Потребно је градити кохерентан политички сустав у БиХ кроз уставну реформу, у чему нам је неопходна помоћ ЕУ и НАТО-а", казао је Љубић.

Независне

e-max.it: your social media marketing partner