САРАЈЕВО - Предсједавајућа Заједничке комисије за одбрану и безбједност Парламентарне скупштине БиХ Душанка Мајкић оцијенила је да је приликом нереда посљедњих дана у Сарајеву поново дошла до изражаја неспособност кључних људи у Дирекцији за координацију полицијских тијела у БиХ.
"Ти људи апсолутно нису у стању да одговоре изазовима који стоје пред њима и сваки пут кад се нешто догађа у БиХ то је највеће изненађење управо за њих", истакла је Мајкићева у изјави за Срну.
Према њеним ријечима, директор Дирекције за координацију полицијских тијела Химзо Селимовић и не само он требало је да поднесу оставку, јер је очигледно да не испуњавају основне услове да би сједили на таквој позицији.
Повлачећи паралелу између блокаде зграде Парламентарне скупштине БиХ прошлог љета и садашњег угрожавања безбједности институција БиХ смјештених у Сарајеву, Мајкићева је указала на проблем доказивања ко је од полицијских агенција за шта надлежан.
"Заједничка комисија за одбрану и безбједност тада је дефинисала налог по коме институције БиХ треба тачно да пропишу ко шта ради у ванредним околностима, међутим закључци Комисије нису усвојени, јер су Бошњаци гласали против", подсјетила је Мајкићева.
Она је нагласила да оно што је тад требало да буде утврђено као правило како се у пракси ништа слично више не би поновило није урађено због противљења бошњачких чланова Комисије.
"Ево, када прву прилику не искористите да научите лекцију, онда друга лекција буде још тежа", констатовала је Мајкићева.
С обзиром на стање у Комисији за одбрану и безбједност, Мајкићева је скептична у вези са прогнозом шта ће Комисија урадити у случају новонастале ситуације.
"Када Бошњаци у Комисији гласају против готово свих приједлога који долазе из Републике Српске, тешко могу да поручим да се било какав договор може постићи, тим прије што се налазимо у години избора и Бошњаци, за сваку одлуку коју доносе, гледају како се одражава на њихов изборни резултат", оцијенила је Мајкићева.
Према њеним ријечима, даљи рад Парламентарне скупштине потпуно је неизвјестан из више разлога.
"Потребно је да Бошњаци деблокирају рад Дома народа, потом да у Представничком дому, на захтјев посланика из Републике Српске, од министра правде Барише Чолака добијемо тражене информације у вези са потјерницом коју је расписала Хрватска за генералом Манојлом Миловановићем и у вези са правним статусом генерала Новака Ђукића, а томе сада треба додати и стварање одговарајућих безбједносних услова за одржавање сједница", поручила је Мајкићева.
Уколико бошњачки делегати у режији СДА 17. фебруара поново блокирају рад Дома народа, Мајкићева је закључила да ће то бити крај Парламентарне скупштине БиХ.
СРНА