На сједници Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ биће разматран Приједлог закона о спречавању прања новца и финансирања терористичких активности. Заједничка комисија за одбрану и безбједност није подржала принципе овог закона, јер су против њих гласали представници Републике Српске у Комисији Душанка Мајкић и Сташа Кошарац.

Мајкићева је истакла да је Влада Српске обавијестила Министарство безбједности БиХ да није сагласна са предложеним законом, а Кошарац је нагласио да је за то неопходан консензус.

Став представника странака из ФБиХ био је да предложени закон треба подржати и да постојеће проблеме треба премостити у амандманској фази.

Пред посланицима ће се наћи и Приједлог закона о измјенама и допунама Закона о граничној контроли, којима се овај закон усклађује са прописима ЕУ.

Душанка Мајкић најавила је да ће подршка представника Републике Српске овом законском приједлогу бити условљена брисањем чланова према којима се Граничној полицији БиХ даје у надлежност регулисање питања јавног реда и мира, што је искључива надлежност ентитетских министарстава унутрашњих послова.

Посланици ће се изјаснити о извјештају Колегијума Представничког дома о настојању за постизање сагласности о мишљењу Уставноправне комисије о Приједлогу закона о измјени и допуни Закона о кривичном поступку БиХ чији је предлагач Дом народа.

ЗАТРАЖЕНЕ ИНФОРМАЦИЈЕ О ГЕНЕРАЛИМА ЂУКИЋУ И МИЛОВАНОВИЋУ

Клуб посланика СНСД-а у овом дому покренуо је иницијативу да се у дневни ред уврсти информација Министарства правде о тренутном правном статусу генерала ВРС Новака Ђукића, док посланици СДС траже информацију о статусу потјернице Хрватске за генералом Манојлом Миловановићем.

Посланик СНСД-а Душанка Мајкић затражила је информацију од Суда БиХ када ће престати са ретроактивном примјеном Кривичног закона БиХ.

Образлажући захтјев СНСД-а, предсједавајући Клуба посланика ове странке Драго Калабић подсјетио је да је Уставни суд БиХ 23. јануара усвојио апелацију генерала Ђукића, сходно одлуци Суда у Стразбуру, којом се укида пресуда Суда БиХ, на основу које је осуђен на 25 година затвора.

"У овом моменту човјек, можда једини у Европи, сједи у затвору без икакве одлуке, а нико о томе ништа не говори. Сматрамо да је то неприхватљиво, недопустиво и срамота за ову земљу, због чега бисмо убрзо могли бити предмет расправе у међународним институцијама", истакао је Калабић.

Младен Босић је у име СДС-а подржао иницијативу СНСД-а за уврштавање тог питања у дневни ред, предлажући да се она прошири информацијом о статусу потјернице Хрватске за генералом Миловановићем.

"Постоје информације да је практично прошло мјесец дана од те потјернице, да нико није био обавијештен о њој и да истиче рок за изјашњавање БиХ о том питању", упозорио је Босић.
Према његовим ријечима, нешто слично је било са Насером Орићем, али је та потјерница, када је расписана у Србији, одмах "пуштена у јавност" у Сарајеву.

parlament-bih

e-max.it: your social media marketing partner