Заједничка комисија за одбрану и безбједност БиХ на данашњој је сједници подржала Приједлог закона о одговорности за нуклеарну штету.

Предложеним законом се уређују питања грађанске одговорности за нуклеарну штету насталу од употребе нуклеарне енергије у мировне сврхе, гдје год да је та штета претрпљена, као и друга значајна питања у вези с овом одговорношћу.

Заједничка комисија је, уз присуство представника Министарства одбране и Оружаних снага БиХ, те локалне заједнице Опшине Гламоч, разматрала актуелно стање на војном полигону Гламоч, као и анализу степена имплементације закључака Заједничке комисије за одбрану и безбједност БиХ у вези с овим питањем.

Предсједавајућа Заједничке комисије Душанка Мајкић (СНСД) је казала да је у овом моменту једино мјесто у БиХ гдје се врши уништавање муниције и минско-експлозивних средстава опшина Гламоч.

Како је речено током расправе, анализе тла на том подручју показале су да није контаминиран терен с аспекта радиоактивних елемената, али готово сви узорци имају повећану количину тешких метала.

- Ко ће нам објаснити какве су посљедице по људско здравље тиме што је оволики степен тешких метала у земљи - казала је Мајкић.

Помоћник начелника Опшине Гламоч Халил Диздар је изразио захвалност предсједници и члановима Заједничке комисије јер је, како је казао, проблем који се зове полигон у Гламочу, тек дјеловањем и ангажовањем ове комисије за локалну заједницу добио „право име и презиме“.

По његовим ријечима, то је било крајем 2011. године када су чланови Заједничке комисије дошли на лице мјеста и, „од тог тренутка, неспорна је чињеница, да су за локалну заједницу ствари покренуте 'с мртве тачке'“.

На питање предсједавајуће Заједничке комисије Душанке Мајкић колико често се детонација дешава у току дана, Диздар је одговорио да у посљедње вријеме имају између три и пет дневно, док је раније било углавном једна до двије.

По његовим ријечима, до сада је евидентирано 150 грађана који су се обратили за пријаву штете од удара од детонације.

Заједничка комисија одгодила је разматрање Информације о шумским пожарима у Босни и Херцеговини у периоду 31.7. - 27 .8. 2013. године, чији је подноситељ Министарство безбједности БиХ, док ова Информација не буде разматрана и усвојена од Савјета министара БиХ.

Чланови Заједничке комисије за одбрану и безбједност БиХ су, без присуства јавности, разматрали Информацију о актуелним дешавањима у Оружаним снагама БиХ.

e-max.it: your social media marketing partner