Сарајево - Већ је постала устаљена ствар да се наоружање поријеклом из БиХ проналази на различитим мјестима у свијету, посебно кризним и подручјима гдје се воде сукоби, оцијенила је за предсједавајућа Заједничке комисије за одбрану и безбједност Парламентарне скупштине БиХ Душанка Мајкић.

Поводом информације да су три фирме из Турске купиле од фирми из Федерације БиХ око 130 милиона метака, који су завршили у Сирији, у рукама припадника јединица блиских Ал каиди, Мајкићева је рекла да такве вијести више нису никаква новост.

Мајкићева је изјавила да Министарство одбране БиХ до сада није успјело да се избори са отуђивањем муниције, минско-ескплозивних средстава и оружја, због чега су EUFOR и NATO, уз помоћ UNDP-а, донијели одлуку да се приступи бројању свог наоружања, муниције и опреме који су тренутно на располагању Министарству одбране и Оружаним снагама БиХ.

“Тек након тога биће онемогућено да се на такав начин из БиХ износе оружје и муниција. Надам се да ће тада бити створени услови да се у потпуности газдује наоружањем и муницијом, а у међувремену је из БиХ "исцурила" велика количина наоружања, муниције и војне опреме. Колика? То нико не зна. Не зна ни Министарство одбране БиХ чија је обавеза била да чува оно што је добило од ентитетских војски”, нагласила је Мајкићева.

Констатујући да не види да се предузимају било какве мјере да би било утврђена нечија одговорност, Мајкићева каже да вјерује да ће резултати бити тако упадљиви да ће сигурно неко морати да сноси косенквенце због тога што ништа није предузео и чувао имовину која му је повјерена.

Три фирме из Турске купиле су од фирми из Федерације БиХ око 130 милиона метака, који су завршили у Сирији, у рукама припадника јединица блиских Ал каиди, које се боре против режима сиријског предсједника Башара ал Асада.

Од три фирме, двије су у власништву партнера турске хуманитарне организације “IHH”, која је повезана са Хамасом.

Извор близак Министарству одбране БиХ рекао је “Гласу Српске” да су меци, чауре, зрна и каписле купљени прошле године од фирми за производњу и промет наоружања у Коњицу и Горажду.

Турске фирме разрадиле су стратегију да муницију купују у дијеловима, јер је на тај начин много лакше преносе преко границе, а та муниција се пуни у Турској, гдје се налазе кампови за обуку добровољаца који ратују на страни сиријских побуњеника.

Израел је дјеловање “IHH” забранио 2008. године због веза са Хамасом, а ЦИА и Мосад су ту организацију означиле као сараднике Ал каиде.

e-max.it: your social media marketing partner