На 29. сједници Заједничке комисије за одбрану и безбједност БиХ, у другој комисијској фази усвојен је Приједлог закона о измјенама и допунама Закона о имплементацији Конвенције о забрани развоја, производње, гомилања и употребе хемијског оружја и његовом уништавању, чији је предлагач Савјет министара БиХ.
Усвојен је и амандман чији је предлагач посланик Душанка Мајкић.
Приликом разматрања приједлога закључака произашлих из расправе са 49. сједнице Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ о информацијама о безбједносним аспектима догађаја у вези са блокадом објеката институција БиХ, одржаних од 5. до 7. јуна 2013., којим је Заједничка комисија задужена да их систематизује и Дому предложи њихово усвајање, Комисија је верификовала неколико закључака.
Првим се задужује Заједничка комисија за надзор над радом Обавјештајно – безбједносне агенције (ОСА) БиХ да одржи сједницу на којој ће се испитати улога ОСА-е у наведеним дешавањима испред Трга БиХ. Надаље, обавезује се Савјет министара БиХ да у року од 15 дана донесе одлуку о окупљању грађана испред институција БиХ, којом ће бити утврђен појас у којем се забрањује окупљање, како би институције могле несметано и безбједно функционисати.
Такође, налаже се Савјету министара БиХ да донесе и усвоји приједлог мјера за поступање полицијских агенција на нивоу БиХ у кризним ситуацијама те се тражи се од Високог судског и тужилачког савјета БиХ да испита поступање тужилаца Кантона Сарајево и Тужилаштва БиХ у вези с предметним догађајима од 5. до 7. јуна 2013.
Надаље, тражи се од главног тужиоца Тужилаштва БиХ да обавијести Представнички дом ПС БиХ о томе да ли је главни тужилац уопште издао наредбу за прикупљање информација у вези с блокадом институција БиХ, шта је Тужилаштво БиХ предузело поводом блокаде институција БиХ те на основу чега је Тужилаштво БиХ закључило да у догађајима пред зградом институција БиХ нема елемената кривичног дјела?
У вези с овим питањем, Заједничка комисија за одбрану и безбједност БиХ предлаже домовима Парламентарне скупштине БиХ на расправу о закључцима везаним за дешавање и поступање поводом протеста грађана испред зграде институција БиХ од 5. до 7. јуна 2013. позову и главног тужиоца Тужилаштва БиХ те да Парламентарна скупштина БиХ тражи од Савјета министара БиХ да до 1. децембра 2013. изврши анализу стања у безбједносном сектору и предложи мјере за превазилажење садашњег стања, успостави јасно разграничење надлежности при обезбјеђењу штићених објеката те преиспита своју Одлуку о осигурању ДКП-а у БиХ.
Комисија је примила к знању Информацију Министарства безбједности БиХ о стању безбједности у БиХ у 2012. те предложила домовима ПС БиХ усвајање закључка по којем Парламентарна скупштина БиХ тражи од Министарства безбједности БиХ да у року од 30 дана информише Заједничку комисију за одбрану и безбједност БиХ о томе шта се предузима у оквиру безбједносног сектора и агенција за спровођење закона БиХ како би се избјегле негативне импликације по БиХ након повратка њених грађана који ратују под заставом радикалног ислама у Сирији, Ираку, Афганистану и другим земљама и шта је предузето од стране надлежних институција БиХ да се истраже активности криминалних група које су изградиле чврсте позиције с различитим структурама власти, а које се помињу у Информацији о стању безбједности у БиХ за 2012.
Такође, тражи се и информација о томе шта је предузето од надлежних институција БиХ према запосленима у различитим тијелима власти, као и полицијским и безбједносним агенцијама, који се доводе у везу с појединим криминогеним особама те шта је Министарство безбједности БиХ предузело да се процесуирају поједини носиоци извршне и судске власти у БиХ који су учествовали у примању мита, новца и других вриједности од носилаца криминалних активности.
Такође, Комисија је примила к знању Информацију о реализацији закључака са Радионице о теми "Одбрамбено - безбједности сектор у БиХ - годину дана послије" чији је сачинилац Министарство безбједности БиХ.