Предсједавајућа Заједничке комисије за одбрану и безбједност Парламентарне скупштине БиХ Душанка Мајкић сматра да је одбијање главног тужиоца БиХ Горана Салиховића да се појави на расправи радног тијела парламента БиХ о јунској блокади институција БиХ догађај без преседана, који је незамислив у било којој демократској земљи.

Мајкићева је за новинску агенцију "Срна" изјавила да је разочарана начином на који се главни тужилац, који се саопштењем обратио јавности, односи према највишем законодавном тијелу БиХ и истакла да би због тога био смијењен у свакој земљи развијене демократије.

"Познато нам је да институције правосуђа у БиХ раде без било какве контроле, оне не одговарају никоме, изузев страним ауторитетима. Отуда не изненађује ни овакво понашање главног тужиоца који је само то потврдио данашњим сопштењем. Када би у некој земљи развијене демократије њен главни тужилац саопштењем комуницирао са парламентом, сутрадан би био бивши", навела је Мајкићева.

Она се сагласила са оцјеном да Тужилаштво БиХ, као правосудна институција, мора бити независно и поштовати људска права и законитости, додајући да је управо због тога Салиховић позван на расправу, јер се радило о повреди људских права и закона највиших органа власти и страних представника.

"Зар главни тужилац није сматрао да би било добро објаснити на основу чега је закључио да у догађајима пред зградом парламента нема елемената кривичног дјела? То није питање политичког притиска, то је питање његове одговорности за рад ове правосудне институције", навела је Мајкићева.

Она је рекла да се слаже да се о овоме упозна Високи судски и тужилачки савјет , од којег је било за очекивати да ће, као регулатор, испитати поступање тужилаца Кантона Сарајево и Тужилаштва БиХ поводом блокаде институција.

Да је то до сада урађено, нагласила је она, не би ни било ове расправе.

"Тужилаштво БиХ не постоји само ради себе. Позив у парламент био је позив за боље разумијевање и изградњу институција, никако мијешање у рад Тужилаштва. О резултатима његовог рада говорила сам много пута до сада, никада неаргументовано, већ увијек на основу чињеница, података и бројева“, навела је она.

Мајкићева сматра да Салиховић најављује "једну од највећих оптужница против организованог криминала у постдејтонској БиХ" у недостатку стварних аргумената о "ревносном" раду Тужилаштва.

"За почетак било би добро да се грађани БиХ обрадују повећањем ефикасности рада Тужилаштва БиХ на дугогодишњим предметима ратних злочина који стоје по ладицама, те да се окончају истраге на предметима криминала које трају годинама. Позив да Тужилаштво БиХ ради свој посао није задирање парламента у независност правосуђа. Напротив, то би требала бити реализација заједничког друштвеног циља", поручила је Мајкићева.

Јучерашњој, као ни на претходне двије сједнице Заједничке комисија за одбрану и безбједност Парламентарне скупштине БиХ на којима је разматрано питање блокаде институција БиХ почетком јуна, иако уредно позван, није присуствовао главни тужилац БиХ Горан Салиховић од којег су очекивани одговори на одређена питања.

Салиховићев недолазак неки од чланова Комисије оцијенили су као недопустиво понашање.

e-max.it: your social media marketing partner