Из БиХ “цури“ експолозив на све стране, тако да се може наћи и у Италији код припадника “Коза ностре“, па чак и код нарко-картела у Јужној Америци… Шта у Министарству одбране ради америчка фирма MPRI?… Како излази наоружање из БиХ?

БиХ на безброј примјера показује колико је недовршена земља, а један од њих је да извршна власт апсолутно игнорише законодавну – упозорава посланик у Представничком дому парламента БиХ Душанка Мајкић, која годинама чека одговоре на посланичка питања. Мајкићева у интервјуу Срни напомиње да је, као посланик, поставила много питања и покренула много иницијатива, али да одговора – нема. Невоља је у томе што је често ријеч о врло деликатним питањима, којима би свака земља посветила пажњу зато што представљају опасност у безбједносном смислу.

Тако је без одјека остало питање које се односи на Гламоч, односно на полигон “Одлучна Барбара“ на коме се минско-експолозивна средства уништавају детонацијом, што постаје опасност за становнике ове општине.

“Министарство одбране БиХ понаша се као да уопште није ни добило питање, а ја знам да је разлог томе страх, зато што би истински одговор изазвао бурно реаговање јавности“, појаснила је Мајкићева.

Она је упозорила да из БиХ “цури“ експлозив на све стране, тако да се може наћи и у Италији код припадника “Коза ностре“, па чак и код нарко-картела у Јужној Америци.

“То потврђује оно што годинама говорим – оружје излази и о томе говори само парламент. Савјет министара БиХ никада то није ставио као тачку дневног реда, а није то учинила ни једна безбједносна агенција. Истраге се воде, али Тужилаштво ћути и нема епилога за петнаестак различитих предмета, као што би било подизање оптужнице“, каже Мајкићева.

Врло деликатно питање на које Мајкићева чека одговор јесте – шта америчка фирма ради у Министарству одбране БиХ?

Службени простор Министарства одбране БиХ користи америчка приватна организација MPRI/Military professional resources inc/, која се доводи у везу са великим бројем контроверзних активности у протеклом рату од Хрватске до БиХ и Косова.

MPRI је америчка невладина безбједносна организација у којој су ангажовани бивши амерички официри и која је током ратова на простору бивше Југославије изнајмљивала своје стратеге и официре.

Мајкићева је затражила од министра одбране БиХ да одговори на који начин данас MPRI помаже Оружаним снагама БиХ, колико је представника ове организације ангажовано у Оружаним снага БиХ и до када ће оне користити те видове помоћи.

Истичући да је из БиХ – упркос томе што постоји команда НАТО штаба, европске војне снаге /ЕУФОР/, ОЕБС мисија, те стране амабасаде које у свом саставу имају војне аташее – у непознатом смјеру “исцурила“ велика количина наоружања.

“Није могуће да се све ово дешава мимо њиховог знања. То је напросто невјероватно. У овој земљи не може да прође ни један камион оружја, а да се не зна да он пролази. Дакле, сви знају, а зашто сви ћуте – то ће вријеме показати“, истиче Мајкићева.

Она је, коментаришући чињеницу да у БиХ, с једне стране, постоји велики утицај западних сила, а, с друге, исламских земаља, оцијенила да је евидентно да се у БиХ могу пронаћи људи различитих интереса.

“Занимљиво је колико су они који су се издавали као највећи браниоци БиХ – највише учинили да се она уруши у сваком дијелу“ – упозорава Мајкићева.

Она поручује за Срни да ће искористити све расположиве методе да дође до одговора, с циљем да анимира јавност која треба да види како се понашају поједине институције БиХ према највишем законодавном органу.

Мајкићева сматра да би требало покренути иницијативу да се Савјет министара обавеже да у року од 30 дана одговори на сва питања посланика и њихове иницијативе.

“Ако постоји објективан разлог због којег не може испоштовати овај рок, онда би требало да тражи продужење рока, али се не може десити да Савјет министара, односно министарства, ни за годину дана не дају одговоре на питања посланика“, упозорава она.

Више од половине закључака Представничког дома парламента БиХ није реализовано, што говори о томе да извршну власт не занима шта ради парламент, нити закључци и иницијативе које доноси, јер се Савјет министара БиХ – бави сам собом.

“Да ти људи раде истински у корист БиХ, како покушавају да се представе, они би једва дочекали да дају одговоре на оваква питања. Међународна заједница схватила је, међутим, колико домаћи представници не воде рачуна о овој земљи, што је искористила као идеалан терен да направе различите послове“ – упозорила је Мајкићева.

Она је појаснила да су “оредставници многих институтиција у БиХ у директној комуникацији са представницима међународне заједнице и `упетљани` су у питања која су најделикатније безбједносне природе“.

Мајкићева очекује да ће се ситуација у БиХ, можда, почети мијењати уласком Хрватске у ЕУ, када се границе Уније примакну “уз сам зид БиХ“.

Она напомиње и да још нема одговора на девет питања постављених у периоду од априла прошле до фебруара ове године. Највише неодговорених питања односи се на Министарство одбране – четири и предсједавајућег Савјета министара – три. Осим тога, Мајкићева је Савјету министара упутила ургенцију са питањем – “када ће добити одговоре“.

Од маја прошле године Мајкићева чека одговор од Министарства одбране БиХ зашто полигон “Одлучна Барбара“ није обезбијеђен на одговарајући начин, чиме би се избјегло страдање локалног становништва у Гламочу. Скоро годину дана чека анализу стања у Министарству иностраних послова БиХ и дипломатско конзуларној мрежи БиХ.

Од предсједавајућег Савјета министара БиХ затражила је одговор када ће бити сачињен посебан споразум између Савјета министара БиХ, Владе Федерације БиХ и Владе Републике Српске у вези са архивом, списима и другим документима бивших војски Федерације БиХ и Војске Републике Српске, вођених у периоду од 4. априла 1992. до 31. децембра 2005. године, која треба бити предата ентитетским архивима.
mpri
e-max.it: your social media marketing partner