Сарајево - Приватна америчка фирма Military Professional Resources Incorporatied (МPRI), која се доводи у везу са великим бројем контроверзних активности током рата у БиХ, користи службене просторије Министарства одбране БиХ.

Ово је “Гласу Српске” потврдила и предсједавајући Заједничке комисије за одбрану и безбједност Парламента БиХ Душанка Мајкић, која је од министра одбране БиХ Зекеријаха Осмића тражила одговоре о активностима ове фирме у БиХ.

Мајкићева каже да нико не зна на основу чега је MPRI омогућено да користи службене просторије Министарства. - Нико не зна како је то могуће и на основу каквог уговора. Још не знамо ни чиме се та приватна америчка фирма овдје бави. Више од мјесец чекам одговор министра одбране Зекеријаха Осмића на посланичко питање о томе, али одговора нема - рекла је она.

Додала је да је тражила одговоре на који начин данас МPRI помаже Оружаним снагама БиХ, који су то конкретни видови помоћи, колико је представника МPRI ангажовано у ОС БиХ и до када ће се користити ти видови помоћи.

- МPRI је америчка невладина организација у којој су ангажовани бивши амерички официри и која је током ратова на простору бивше Југославије изнајмљивала своје стратеге и официре - каже Мајкићева.

Портпарол Министарства одбране Ума Синановић потврдила је да МPRI има сједиште у згради Министарства одбране БиХ у улици Хамдије Крешевљаковића 98 те да је “смјештена у просторијама које користи NATO штаб у Сарајеву”.

- Циљ сарадње је да буде обезбијеђено да Министарство одбране и Оружане снаге постигну NATO компатибилну оперативну способност особља унутар интегрисаног система одбране на путу ка чланству БиХ у NATO - навела је Синановићева у допису.

Она је додала да је “помоћ МPRI изузетно значајна и корисна”, да “уговор о коришћењу услуга МPRI истиче 24. септембра 2013. године” те да ће се “потреба даљег ангажовања МPRI сагледавати на основу потреба Министарства одбране и Оружаних снага, те у контактима са Aмбасадом СAД у Сарајеву.

Из кабинета министра Осмића 15. јануара саопштено је да је у посјету примио војног аташеа СAД у БиХ Скота Милера и програм менаџера МPRI у БиХ Дејвида Вилсона. Наведено је да је “током сусрета разговарано о досадашњој и будућој сарадњи у области одбране, о правцима њеног унапређења и усмјеравања на значајне активности које се планирају у 2013. години”.

МPRI је у протеклом рату руководила операцијама “Олуја” и “Бљесак” у Хрватској, а дјеловала је и током рата у БиХ и на Косову.

Њемачки новинар, политички аналитичар и публициста Јирген Елзесер раније је изјавио да је компанија МPRI унајмила арапске муџахедине који су се борили у БиХ, а затим их ставила на свој платни списак и послала на Косово.

Постоје тврдње и да је МPRI у Грузију из БиХ извозила наоружање које је требало да буде уништено, као и NATO наоружање које је увезено за програм “Опреми и обучи” у ФБиХ.

Тужба у СAД

“Сабор крајишких Срба” из Чикага саопштио је да ће у Федералном суду у Чикагу у априлу бити одржано рочиште по тужби крајишких Срба против МPRI, која је учествовала у хрватској војној акцији “Олуја”. Срби у Aмерици тужили су МPRI за учешће у геноциду и прогону више од 200.000 Срба из Крајине.

У тужби је наведено да је та агенција инструисала хрватску војску у војној акцији “Олуја” и да је учествовала у тој операцији. Надокнада штете коју од МPRI траже Срби у СAД не односи се на изгубљену имовину него на нанесену душевну бол, трауме и посљедице које су услиједиле послије прогона. Одштетни захтјев износи око десет милијарди долара.

Горан Маунага
e-max.it: your social media marketing partner